Що робити, якщо звело ногу. 3 прийоми, які рятують життя

Ці прості поради стануть в нагоді вам на морі або під час крутого підйому.

Що зробити з судомою в нозі прямо зараз

Ось три прийоми екстреної допомоги, які допоможуть швидко впоратися з судомою в м’язах. Вибирайте будь-який або комбінуйте в залежності від ситуації.

1. Навантажте постраждалу ногу

Встаньте на неї і перекладайте вагу з носка на п’яту. Варіант – пострибайте на одній нозі. Це допоможе скороченому м’язу розслабитися.

2. Зробіть розтяжку

Іноді буває, що навантажити ногу не можна. Наприклад, ви пливете або перебуваєте на нерівній, крутій, нестійкій поверхні. В цьому випадку розтяжка – найбільш безпечний варіант самодопомоги.

Якщо звело ікру, сядьте, покладіть прямі ноги перед собою і двома руками потягніть носок постраждалої ноги на себе. Якщо ви пливете, просто спробуйте без допомоги рук підняти носок до гомілки.

Якщо звело передню частину стегна, встаньте, обіпріться рукою на що-небудь стійке, зігніть постраждалу ногу в коліні і потягніть носок до сідниці. Під час плавання наберіть в легені побільше повітря, щоб не боятися зануритися під воду, зігніть ногу в коліні і вже двома руками постарайтеся підтягти носок до сідниці.Ви повинні відчути, як тягнуться відповідні м’язи. В цьому випадку настане полегшення. Якщо ж розтяжку з якихось причин зробити складно, переходите до третього варіанту.

3. Зробіть масаж

Активно помасажуйте постраждалий м’яз пальцями або будь-яким підручним масажером. Можете навіть вщипнути.

Ваше завдання – забезпечити приплив крові до потерпілого місця. Це допоможе зняти спазм.

На прискорення кровообігу розраховували і бабусі, які радили приколювати до плавок шпильку і тикати нею в м’яз при судомах в воді. Це теж своєрідний масаж. Тільки, м’яко скажемо, негігієнічний. Адже невідомо, яка зараза плаває навколо вас. Тому вдаватися до такого способу можна лише в крайніх випадках.

Чому зводить ноги

Судоми – досить рідкісне явище. Більшість людей стикаються з ними буквально кілька раз в житті. Якщо у вас не так і м’язові спазми приходять регулярно, важливо розібратися, що їх провокує.

1. Ви перенапружилися

М’язова напруга нерідко пов’язана з мікротравмами – крихітними ушкодженнями і навіть розривами м’язових волокон. Загоєння таких травм супроводжується знайомій багатьом кріпатура, а іноді і судомами.

Крім того, інтенсивні навантаження викликають перезбудження нервових волокон, що йдуть від м’язів до спинного і головного мозку. А це призводить до мимовільних спазмів.

2. У вас незручне взуття

Туфлі тиснуть, у них не підходяща вашій ступні колодка або, припустимо, не той розмір, через що ви змушені «притримувати» взуття пальцями. Все це, по-перше, погіршує кровообіг в ногах, а по-друге, змушує м’язи неприродно і постійно напружуватися. У підсумку, коли «іспанський чобіт» нарешті знято, м’яз не вірить своєму щастю і не може розслабитися – його судомить.

3. Ви перехололи

Велика різниця температур навколишнього середовища і тіла викликає спазм судин. А пов’язане з цим порушення кровообігу може стати причиною хворобливого скорочення м’язів.

Така різниця температур нерідко виникає під час купання. Крім того, плавець, як правило, ще й проявляє активність, тобто на спазм судин накладається перенапруження.

4. Вам не вистачає магнію, калію та інших мікроелементів

Магній, калій, натрій, кальцій – найважливіші електроліти, недолік яких погіршує провідність нервових сигналів в м’язових волокнах і може викликати судоми м’язів.

5. У вас варикоз

Ну або хвороба тільки починає розвиватися. Через порушення в роботі судин м’язи ніг можуть відчувати дефіцит поживних речовин.

6. Ви вагітні

Судоми литкових м’язів – часті супутники другого і третього триместрів вагітності. Причина їх виникнення в даному випадку не зовсім зрозуміла .

7. Можливо, у вас схильність до судом

Нерідко виникнення спазмів пов’язано з індивідуальними «налаштуваннями» нервової системи. Хтось взагалі не стикається з судомами, а декого вони переслідують після кожного інтенсивного походу в спортзал або, під час плавання.

Що робити, щоб судоми в ногах не повторювалися

Щоб не стикатися з неприємним відчуттям, досить дотримуватися нескладних правил.

 1. Не перестарайтесь з фізичними навантаженнями, знайте свою норму.
 2. Вибирайте зручне взуття.
 3. Слідкуйте за тим, щоб у вашому раціоні були продукти, що містять магній, калій, кальцій, натрій. Це банани, горіхи, нежирне м’ясо, молоко і кисломолочні продукти, цитрусові, яблука, груші, морква …
 4. Якщо у вас схильність до судом, постарайтеся обчислити чинники, які провокують м’язові спазми. Надалі або уникайте їх, або дотримуйтесь заходів безпеки. Наприклад, при купання не запливайте далеко від берега і не плавайте поодинці.
 5. Перш ніж робити те, що зазвичай закінчується судомою, випийте склянку води з імбиром і корицею.
 6. Такий напій знизить ризик виникнення спазму. Готувати напій краще заздалегідь. 3 чайні ложки тертого кореня імбиру і 1 чайну ложку кориці залийте літром окропу і дайте настоятися 2-3 години. Для смаку можна додати трохи меду.
 7. Проконсультуйтеся з терапевтом або флебологом з приводу можливого варикозу і дотримуйтесь рекомендацій фахівців.

Коли судоми – привід сходити до лікаря

Навіть якщо ви схильні до судом, вони повинні виникати лише час від часу, тільки у відповідь на ті чи інші провокуючі фактори.

Якщо ж ноги зводить кілька разів на добу або кілька днів поспіль, це серйозний привід звернутися до терапевта чи іншого спостерігаючого вас лікаря. Почастішання може бути пов’язано з розвиваючимося порушеннями в роботі нервової системи та інших органів.

 • Що робити, якщо звело ногу. 3 прийоми, які рятують життя

  Лікар-невропатолог вищої категорії, к.мед.н.
  Член Всеукраїнської Асоціації неврологів, психіатрів та наркологів, член Європейської Асоціації Нейрореабілітації та Всеукраїнського товариства нейрореабілітації. Член Української Асоціації боротьби з інсультом, член Українського лікарського товариства у Львові.

  View all posts