Чому коти мнуть і топчуть лапами

Чому коти мнуть і топчуть лапами

Кіт, що мне лапами власну постільку, а також пританцьовує на колінах людини – явище не унікальне. Генетичний потяг до такого «масажу» успадкувала переважна більшість представників сімейства котячих. При цьому причини, що спонукають тварину до подібних дій, все ж таки різняться. Так що ж насправді викликає у кішки бажання пом’яти ганчірочку чи живіт господаря? Розбираємо найочевидніші факти та теорії.

Інстинктивні чи цілеспрямовані дії? Чому кішки топчуть лапками

Процес ритмічного топтання ковдри, що супроводжується інтенсивними вібраціями, що муркотять, може бути як неусвідомленим, викликаним суто інстинктивними бажаннями, так і обумовленим конкретною метою. Фахівці виділяють кілька різновидів котячих «топотушок», отриманих разом із генофондом диких предків.

Територіальна мітка

На лапах кішок розташовується значна кількість потових залоз. Чи стикалися з проблемою котячих «відбитків» на ламінаті та плитці в спеку? Це все піт, що виділяється шкірою тварини. Коли пухнастий вихованець довго і вперто пританцьовує на вашому ліжку, швидше за все, він намагається «застовпити» цю площу. Особливо часто грішать котофеї, яким доводиться ділити квартиру з іншими «хвостами». Розставлені в найнесподіваніших місцях, потові мітки попереджають про недоторканність котячої житлоплощі, відлякуючи інших вихованців.

Розгін перед стрибком

Перед тим як напасти на мишу або іншу відповідну жертву, «матроскіни» приймають низький старт і починають активно перебирати задніми лапами. З боку котячі старання виглядають комічно, але зоопсихологи вважають, що насправді в цих діях прихований сакральний зміст. Так тварина тестує «робочі» умови – чи не заважає стрибку випадкова гілочка, чи не створюють руху лап шарудіння, яке злякає насторожений видобуток. Вважається, що така тактика обумовлена первісними інстинктами, що розвинулися в ті часи, коли кішки змушені були самостійно добувати корм.

Підготовка спального місця

Кіт натхненно мені топче лапами свій матрацик перед тим, як лягти? Не виключено, що в такий спосіб він намагається отримати інформацію про безпеку та комфортність обраного місця відпочинку. У дикій природі «топтання» дозволяли не просто переконатися в достатній м’якості підстилки, а й вигнати комах, що влаштувалися в ній, які б заважали котячому релаксові. Та й у іншому така «зарядка» перед сном дозволяла переключитися з робочого стану на більш розслаблене.

5 інших можливих причин, чому ваша кішка мені лапами

Дитячі враження Для котячих «топтушок», викликаних дитячими спогадами, фелінологи мають спеціальну назву – «молочний крок». Якщо ви коли-небудь спостерігали за кішкою, що годує, то помічали, як кошенята масажують живіт матері. Це робиться для того, щоб забезпечити приплив молока до соску та швидше задовольнити основний інстинкт – голод. Згодом кішки, що виросли, часто вдаються до цього методу в звичайному житті, відпрацьовуючи молочний крок вже на неживих предметах – покривалах, м’яких іграшках. Для дорослих особин – це свого роду психотерапія, що викликає приємне почуття захищеності та задоволення.

Цікавий факт: кошенята, які виросли на штучному вигодовуванні, у дорослому віці молочний крок не практикують. Не властива така поведінка і тваринам із нечисленних послідів. Коли молока матері вистачає всім, необхідність додатково стимулювати лактацію природно відпадає.

Статеві інстинкти. У період тічки в статевозрілих особинах прокидається підвищена спрага ніжності. У цей час кішки поводяться максимально лагідно і нав’язливо. Топтанням господарських колін, ковдр і подушок у шлюбний сезон відводиться також багато часу. Зазвичай зосереджене «масування» лапами супроводжується іншими характерними звичками – потираннями корпусом об ноги людини, призовним муркотінням, вигинанням спини.

Пошуки антистрес-терапії. Деякі кішки мнуть і топчуть лапами м’які предмети під впливом стресу. Відомо, що на кінцівках котячих багато чутливих рецепторів, тому в періоди збудженості багато мурликів «прописують» собі заспокійливі топтання пледів і власних матрациків. Найчастіше такі «сеанси» влаштовують особини жіночої статі, у яких ось-ось почнуться пологи. Перед сутичками кішки починають активно танцювати на будь-яких м’яких предметах, щоб трохи приглушити біль.

Бажання заявити про свої почуття. Серед котячої братії існує окрема група катофеїв, які віддають перевагу м’яти не сторонні предмети, а тіло власного господаря. Зазвичай “танці” на колінах і животі людини супроводжуються іншими, менш приємними витівками, найпоширеніша з яких – випускання кігтів і спроба загнати їх глибше в шкіру. Але не поспішайте звинувачувати вихованця у невмотивованій агресії. Зоопсихологи пояснюють такі звички бажанням вусатого пустуна показати вам своє розташування і ніжність. А пазурі та раптове фінальне «кусь»? Ну просто маленький наслідок, спровокований надлишком позитивних емоцій.

Лікування тактильним контактом. Існує теорія, що розглядає прагнення кішки топтати та м’яти лапами господаря як складову фелінотерапії. Наскільки потужний терапевтичний ефект здатний дати тісний контакт із твариною, доки з’ясовано. Проте факт залишається фактом: часто кіт виробляє маніпуляції саме тоді, коли господар почувається нездоровим. Хоча деякі вчені ставляться до такого способу лікування скептично і запевняють, що по-справжньому лікувальну дію на хворих мають зовсім не котячі лапки, а скоріше вібруюче муркотання і мікроструми, що генеруються вовною вихованця.

Як поводитися господареві кота-топтуна

Що й казати, масаж котячими лапками – річ приємна і заспокійлива. Правда, за умови, що пухнастий підопічний не впадає в крайнощі і не починає встромляти в шкіру пазурі, зображаючи з себе дикого хижака. Якщо ж дії вихованця завдають сильного дискомфорту, їх краще м’яко припинити. Головне – не перестарайтеся і по можливості шкодуйте чутливу психіку кішки.

Не можна різко струшувати кота з колін, хоча інстинктивно це і дуже хочеться зробити, коли топтання перетворюються на тортури кігтями. Лаяти кішку теж не можна. Її дії – показник найвищої довіри до людини, яка внаслідок різких окриків ризикує назавжди зникнути.

Існує кілька простих способів мінімізувати шкоду котячого масажу:

  • обрізання пазурів (у жодному разі не вдаватися до оніхектомії). Зстригти гострі кінчики можна звичайним кігтерезом-щипчиками або гільйотинкою. Дійте акуратно, видаляючи саму верхівку кігтя, де не проходять кровоносні судини та нерв, і жодного болю ваш вихованець не відчує.
  • використання накладок-антицарапок. Спеціальні м’які ковпачки одягаються на кігтики та фіксуються клеєм. Зазвичай до такої міри рекомендують вдаватися господарям найвідчайдушніших «топтунів» та «царяпальників» меблів. Використовувати ковпачки можна періодично, але не постійно. Носіння накладок – не найприємніша процедура для кішки, оскільки аксесуар впливає на деякі фізіологічні процеси. Зокрема, тварина в антидрапінках не може витягувати і втягувати пазурі, а також не в змозі їх поточити звичним чином.
  • заміна «масованої» поверхні – спосіб однаково безболісний і для господаря, і для вихованця. Якщо кіт, що мне ваші коліна, раптом вирішив перевірити на них гостроту власних пазурів, рішуче відстороніть його, а на ноги покладіть додатковий захист у вигляді невеликої подушечки, покривала або м’якої іграшки. Нехай вихованець відпрацьовує мисливські інстинкти на них.

Варто відзначити, що далеко не всі коти мають звичку несамовито м’яти ковдру. Більшою мірою до цього схильні нервові, рано відлучені від матері, а також вуличні та притулкові особини, тобто всі ті тварини, які з якихось причин недоотримали уваги, а також були змушені виживати в екстремальних, ворожих умовах. Не прагнуть тісного тактильного контакту з власником і кішки, чия головна породна риса – незалежність. Винятки із правил, звичайно, теж трапляються. Але в цілому отримати «лапковий масаж» можна швидше від сфінксу та регдолу, ніж від гордих савани та балінезу.