Як готуватися до Причастя

Якщо коротко, то готуватися треба так, як благословляє духівник. Є дуже багато обставин, які унеможливлюють застосування загальних правил. Проте існує 4 основних етапи підготовки до Причастя: пост, молитовне правило, сповідь, присутність на вечірньому богослужінні і літургії.

Піст

Відмова від їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, молочні продукти), подружніх відносин і розваг. Термін – від 1 до 3 днів. Якщо літургія з ранку, після 24.00 їсти не можна – це називається «Євхаристійний піст». Якщо літургія служиться ввечері або в обід, евхаристійний піст триває не менше 6 годин. До Причастя підходять натщесерце.

Вечірнє богослужіння

Присутність на вечірньому богослужінні обов’язкове. Наприклад, ввечері в суботу завжди відбувається недільна всеношна, на яку церковні люди намагаються ходити не пропускаючи, навіть коли не мають можливості причаститися в неділю.

Сповідь

Таїнство Православної Церкви, на якому людина в присутності священика кається у своїх гріхах і отримує прощення. Сповідь перед Причастям обов’язкове, крім тих випадків, коли віруючий з благословення духівника причащається кілька разів на тиждень. На сповіді священик може скорегувати індивідуальну підготовку до Причастя – тривалість і суворість посту, вид молитовного правила, присутність на богослужіннях. Сповідь проходить під час вечірнього богослужіння або вранці перед літургією.

Молитовне правило

Молитовне правило включає в себе чергування до святого Причастя: канон до Причастя і молитви. Додатково іноді читаються канони Спасителю, Божої Матері і Ангелу Хранителю. Вони можуть замінюватися на інші молитви або скасовуватися зовсім в залежності від підготовленості і життєвих обставин людини. Це правило стосується тільки дорослих і не підходить для дітей, яким потрібна інша молитовна практика.

Винятки

З будь-якого пункту священик може зробити виняток: скоротити, замінити або зовсім скасувати будь-які з них, а іноді збільшити. Це може бути одноразове рішення, наприклад, людина через зайнятість не встиг прийти на вечірнє богослужіння, або носити тривалий характер: людина через хворобу повинен приймати зранку ліки і не може причащатися натщесерце. Такі питання вирішуються індивідуально.

Кому не можна причащатися?

Непідготовленим людям, які не отримали благословення священика на прийняття Святих Таїн. Не можна причащатися в стані озлобленості, гніву, при наявності важких несповіданних гріхів або непрощені образи.

Як готуватися до Причастя

Діти

Тривалість і зміст підготовки до Причастя визначають батьки разом з священиком, з огляду на вік, стан здоров’я дитини. Вік здійснення першої сповіді і частота її здійснення з 7 до 10 років визначаються спільно з духівником або священиком, який приймає сповідь у батьків. Для дітей до трьох років евхаристичний піст не потрібен. З трирічного віку дітей поступово привчають до утримання від їжі і пиття перед Причастям. З 7 років дитина зазвичай може і повинен причащатися натщесерце. З цього віку дитині слід вчити читати підготовчі молитви перед Причастям. Їх обсяг і зміст визначають батьки відповідно до духовного і інтелектуального розвитку дитини.

Після Причастя

Християнин повинен вислухати в храмі подячні молитви після Святого Причастя (їх зазвичай читає читець відразу після закінчення служби) або прочитати їх самостійно. Потрібно прагнути до того, щоб зберегти прийнятий дар Причастя в світі та в побожності, любові до Бога і ближнього.

Світла седмиця

Християни, які дотримувалися Великого посту, в період Світлої седмиці (тиждень після Пасхи) обмежуються евхаристичним постом. Аналогічна практика може дотримуватися в період між Різдвом і Богоявленням (7-19 січня). Під час Світлої седмиці молитовне правило складається з Пасхального канону, а також слідуванню до Святого Причастя.

В підсумку

Піст, сповідь, молитва, служба, але все під силу і за обставинами кожного, всі винятки – як послаблення, так і велику строгість у підготовці – треба обговорити зі священиком. Раніше ми писали про подарунки на Хрестини.

  • Як готуватися до Причастя

    Пишу про речі, які допомагають жити простіше, краще і веселіше, мотивації, відносини, соціальні проблеми і пастки мислення. І, звичайно, перевіряю поради на собі. Вибираю для статей перевірені джерела інформації.

    View all posts