Від чого залежить запах поту і як його зменшити

7 неочевидних причин, за якими піт пахне сильніше і гірше, ніж зазвичай.

Чому пахне піт

Насправді піт в більшості випадків не пахне. Він потрібен організму для охолодження, складається в основному з води і не має запаху. Не вірите? Тоді просто принюхайтесь до маленьких дітей, які граються в спеку!

У дорослих ситуація дещо складніша: під час статевого дозрівання активізуються так звані апокринові потові залози. Вони зосереджені в основному на покритих волоссям частинах тіла: під пахвами, в паховій області, на голові. Але декотра їх кількість присутня також на ступнях і долонях. Їх особливість – більш «жирний» піт.

Крім води і незначної кількості солей-електролітів в апокриновому поті містяться різноманітні продукти білкового обміну, летючі жирні кислоти та інші сполуки. У цій суміші вже є запах. Але його не можна назвати неприємним. Апокриновий піт визначає індивідуальний статевий аромат кожної людини. Він ледь помітний, але може дурманити, кружляти голову – в загальному, вабити представників протилежної статі.

На жаль, крім представників протилежної статі, апокриновий піт вабить і бактерії. Ще б пак: такий поживний склад! Живуть на шкірі мікроби, на яких раптом вихлюпнулася підвищена доза цієї цілющої вологи, приймаються розмножуватися з великою швидкістю. А де багато бактерій, там і відходи їх життєдіяльності: хімічні сполуки з неприємним, спітнілим запахом.

Що впливає на запах поту і чому деякі не пахнуть

Як правило, впоратися з запахом поту неважко. Після того як ви спітнієте, бактеріям потрібно кілька годин, щоб розмножитися і почати пахнути. Якщо за цей час ви встигнете прийняти душ, скористатися вологими серветками, змінити промоклий одяг, то поява дурманного у всіх сенсах аромату вам не загрожує.

В теорії. На практиці ж, як завжди, є нюанси.

Кожен людський організм індивідуальний. Деяким щастить. Навіть серйозно спітнівши і не прийнявши ніяких гігієнічних заходів після цього, вони залишаються свіженькими (пил, бруд і так далі в цьому випадку виносимо за дужки). За даними Американського хімічного товариства, цим людям не вистачає білкових з’єднань, необхідних для розмноження бактерій на шкірі. Мікробам в їх поті нічим поживитися, вони розмножуються слабо, і неприємний запах не виникає.

Запах поту не знайомий приблизно 2% європейців і більшості азіатів.

Іншим же везе набагато менше. Вони починають пахнути навіть не через кілька годин, а майже відразу після появи поту. І справа тут далеко не завжди в бактеріях. Часто – в особливостях організму, неуважності, звичкою до того чи іншого способу життя і навіть приховані проблеми із здоров’ям.

Чому запах поту може бути неприємним і сильним

1. Ви носите спортивне або закрите взуття без шкарпетокШкарпетки, як правило, виготовляються з дихаючих тканин. Їх основне завдання – відводити вологу від стопи. Коли ви нехтуєте шкарпетками, відведення вологи не відбувається і ноги буквально купаються в поту і стрімко розмножуються в ньому бактерії.

Причому бактерії в цій області особливі: на підошвах люблять селитися мікроби виду Bacillus subtilis. Вони і надають зіпрілій шкірі і взуттю той самий специфічний і дуже сильний запах.

2. Ви носите одяг з не дихаючих тканинНатуральні волокна, такі як бавовна, льон, навіть шерсть, володіє дихаючими і вологовідводячими властивостями. Це означає, що вони, по-перше, забезпечують вільний доступ повітря до шкіри, не даючи їй перегріватися і посилено потіти. А по-друге, вбирають в себе з’явившися піт і виводять його назовні. В цьому випадку у бактерій просто не залишається живильного середовища для розмноження і неприємний запах не виникає.Зовсім інша справа – синтетика поліестер, нейлон, віскоза. Такі тканини виглядають легкими і красивими, але не відводять вологу. В результаті піт виявляється в пастці, а мікроби отримують справжній живильний басейн. Їх концентрація збільшується прискореними темпами, і неприємний запах з’являється раніше і відчувається сильніше, ніж в одязі з натуральних тканин.

Від чого залежить запах поту і як його зменшити

3. Ви їсте багато спеційЧасник, каррі, інші спеції при перетравленні виділяють вміщують гази. За словами американського дерматолога Мері Джин (Marie Jhin), ці гази виводяться з організму в тому числі через пори, надаючи шкірі неприємний аромат. Щоб запах посилився, досить просто спітніти.

4. Ви перебрали на вечірціОрганізм сприймає алкоголь як отруту і прагне якомога швидше розкласти його на складові і вивести геть. Велика частина спирту переробляється в печінці і виводиться з сечею.

Гірше, якщо ви випили більше, ніж може оперативно переробити ваша печінка, або цей орган з якихось причин дає збої. У цьому випадку продукти переробки етанолу починають виділятися з диханням (так виникає перегар) і через пори шкіри.

Деякі продукти розпаду, наприклад оцтова кислота, мають досить специфічний аромат. Коли ви потієте, вони починають прискорено випаровуватися з шкіри і неприємний запах поту стає очевидним.

5. Ви приймаєте певні лікиДеякі медичні препарати, наприклад жарознижуючі або на основі морфіну, різко збільшують пітливість і / або, розщеплюючи в організмі на складові, змінюють запах тіла. З усіма випаровуються при потінні наслідками.

6. У вас є деякі гормональні збоїКількість і склад бактерій, що мешкають на шкірі, багато в чому залежать від гормонального балансу організму. Саме тому – за рахунок різного співвідношення андрогенів, прогестерону і естрогену – у чоловіків запах поту, як правило, сильніше і різкіше, ніж у жінок.

Прискорити або сповільнити розмноження тих чи інших бактерій на шкірі можуть також діабет, менопауза і інші гормональні збої. Вони ж, до речі, часто посилюють пітливість, через що неприємний запах стає ще виразніше.

Від чого залежить запах поту і як його зменшити

7. У вас неповноцінне харчуванняДоведено, що дефіцит магнію або дієти з високим вмістом білка на шкоду іншим поживним речовинам здатні додати тілу різкий неприємний запах, який посилюється при потовиділенні.

Як позбутися від запаху поту

З огляду на озвучену вище інформацію, рішення очевидні.

 1. Перегляньте раціон, щоб прибрати з нього продукти, які посилюють потовиділення і неприємний запах.
 2. Носіть одяг з дихаючих тканин.
 3. Використовуйте антиперспіранти: при правильному застосуванні вони не тільки маскують запах, а й зменшують кількість поту, що виділяється.
 4. Не надягайте закрите взуття без шкарпеток і намагайтеся регулярно їх провітрювати.
 5. Ознайомтеся з побічними діями прийнятих вами ліків. Якщо медикаменти підсилюють потовиділення або викликають неприємний запах, проконсультуйтеся з лікарем щодо можливості їх заміни.
 6. Відвідайте ендокринолога, щоб переконатися у відсутності гормональних збоїв. Це особливо актуально, якщо ви помітили різки зміни запаху поту.
 7. Спітнівши, постарайтеся прийняти душ або скористатися вологими серветками не пізніш як через годину-півтори.
 • Від чого залежить запах поту і як його зменшити

  Пишу про речі, які допомагають жити простіше, краще і веселіше, мотивації, відносини, соціальні проблеми і пастки мислення. І, звичайно, перевіряю поради на собі. Вибираю для статей перевірені джерела інформації.

  View all posts