Сальні кісти – Які симптоми, причини та лікування сальних кіст?

У вас раптово з’явилися наповнені рідиною маленькі горбки на шкірі? Чи іноді вони виробляють неприємний запах? Ймовірно, це може свідчити про наявність сальної кісти.

Сальні кісти зазвичай діагностуються самостійно та виліковуються за допомогою ліків. Однак ви повинні бути добре поінформовані про симптоми, щоб вжити необхідних заходів.

Прокрутіть униз, щоб дізнатися, що викликає сальні кісти та як запобігти їм на ранній стадії.

Що таке сальна кіста?

Сальні кісти - Які симптоми, причини та лікування сальних кіст?

Сальна кіста – це кругла або куполоподібна пухлина, яка повільно зростає, і розвивається під шкірою. Це може виникнути в будь-якому місці тіла, крім долонь і підошов. Однак вони частіше розвиваються на вашому обличчі, тулубі, верхній частині спини та шиї.

Сальні кісти мають жовтуватий або білуватий колір. На верхній частині таких кіст може бути невелика пляма темного кольору. При стисненні вони можуть утворювати гній і викликати неприємний запах у разі інфікування. Сальні кісти не болючі, м’які на дотик і зазвичай не викликають дискомфорту. Але згодом вони можуть стати серйозними, якщо не вживати заходів після того, як не буде виявлено ознак лікування. Такі заповнені рідиною кісти не є раковими та незаразними. Однак ваш лікар може оглянути вашу кісту, щоб підтвердити, якщо це необхідно.

Розмір кісти може варіюватися від маленького до великого. Він може залишатися крихітним роками або може продовжувати рости. Якщо він виростає більше 5 сантиметрів у діаметрі, рекомендується негайно звернутися до лікаря.

Симптоми сальної кісти

Найпоширенішим симптомом сальної кісти є утворення під шкірою шишки. Однак, якщо кіста запалюється або інфікується, це може викликати чутливість, почервоніння вашої шкіри, а в деяких випадках це може призвести до неприємного запаху та виділення рідини. Коли кіста росте, це може викликати біль і тиск.

Що викликає сальні кісти?

У нашій шкірі є сальні залози (залози, що виробляють жир), які виділяють шкірне сало. Шкірне сало покриває ваше волосся та шкіру, щоб зберегти їхнє здоров’я. Сальна кіста утворюється, якщо сальна залоза блокується або пошкоджується внаслідок будь-якої травми, спричиненої залозі або протоці, що несе шкірне сало. Шкірне сало потрапляє всередину і поступово набухає.

Така травма, як подряпина, будь-який стан шкіри або хірургічна рана, може призвести до утворення сальної кісти. Це також може виникнути, якщо сальна протока деформована, клітини пошкоджені після операції або внаслідок генетичних захворювань, таких як синдром базально-клітинного невуса або синдром Гарднера.

Варіанти лікування сальної кісти

Зазвичай сальна кіста зникає сама по собі. Якщо це не становить серйозної проблеми, ви можете подбати про це вдома. Слідкуйте за тим, щоб він був чистим. Використовуйте чисту тканину, вату, перев’язувальний матеріал і теплу воду, щоб акуратно очистити кісту. Витріть його насухо. Дотримуйтеся правил гігієни, якщо вам нещодавно видалили кісту, щоб переконатися, що вона не повернеться.

Якщо кіста інфікується, має ознаки запалення та виділення гною або стає косметичним занепокоєнням, негайно зверніться до лікаря за медичною допомогою. Ваш лікар, швидше за все, запропонує вам два варіанти лікування вашої кісти – видалення стінки кісти за допомогою хірургічного втручання або дренування рідини, що утворилася. Звичайно, це залежатиме від тяжкості.

Вам можуть призначити антибіотики, щоб зменшити запалення. У деяких випадках лікар може також порекомендувати ін’єкції стероїдів, щоб зменшити кісту.

Хірургія сальної кісти

Сальні кісти іноді можуть збільшуватися, заважаючи повсякденному життю. Якщо він стає занадто великим і інфікується, лікар може запропонувати операцію. Декому з вас може бути неприємно проходити операцію, тому що є ймовірність, що після операції на шкірі з’являться рубці. Але в той же час, якщо ви шукаєте постійне рішення, операції є найкращими.

Операція зазвичай незначна, але може бути болючою, якщо кіста запалена. Ваш лікар введе навколо кісти анестетик, щоб знеболити цю область.

Зазвичай існує три види хірургічних методів. До них належать:

1. Традиційне широке висічення

Під час цієї процедури лікар видаляє кісту за допомогою хірургічного втручання. Однак це може залишити шрам.

2. Мінімальне висічення

Як випливає з назви, під час цієї процедури виконується невелике висічення. Це мінімізує ймовірність утворення рубців. Однак в майбутньому кіста може повернутися.

3. Лазер з ударом і біопсією

У цій процедурі лікар використовує лазерний промінь, щоб зробити невеликий отвір і дренувати рідину, захоплену кістою. Пізніше видаляють стінку кісти.

Після операції ваш лікар може призначити мазі, щоб мінімізувати ймовірність інфікування. При наявності шрамів можна використовувати крем для видалення рубців, рекомендований лікарем.

Сальні кісти - Які симптоми, причини та лікування сальних кіст?

Чи зникають сальні кісти самі по собі?

Більшість сальних кіст проходять самостійно і не потребують втручання. Якщо це створює проблеми або продовжує повертатися, тоді ваш лікар видалить його хірургічним шляхом. Це невелика операція, яка зазвичай не має побічних ефектів.Сальні кісти зазвичай зустрічаються у дорослих і рідко у дітей.

Скільки триває сальна кіста?

Сальна кіста зазвичай виліковується самостійно. Вам не потрібно звертатися за медичною допомогою, якщо це не викликає косметичних проблем або не заважає вашому повсякденному життю. Однак деякі кісти можуть інфікуватися або запалюватися. Коли кіста запалюється, вам може знадобитися медичне втручання для її лікування.

Сальні кісти - Які симптоми, причини та лікування сальних кіст?

Яка різниця між прищами та сальними кістами?

Незважаючи на те, що вони можуть здаватися однаковими, вугрі та сальні кісти досить різні. У той час як прищі виникають поверхнево на верхньому шарі шкіри, сальна кіста виникає глибоко в шкірі, в сальній залозі. Варіанти лікування також різні для акне та сальних кіст. Прищі лікуються місцевими препаратами, якщо вони не дуже важкі, але при кісті може знадобитися хірургічне втручання.

Чи можна видавити сальну кісту?

Ви можете відчути спокусу вискочити кісту, але обмежте себе від цього. Видавлювання кісти може піддати волосяні фолікули впливу бактерій. Ви можете поширити інфекцію, викликавши більше кіст, якщо спробуєте видавити рідину всередині кісти. Це також може викликати біль і чутливість.

Як діагностуються сальні кісти?

Сальні кісти можна діагностувати за допомогою простого фізичного огляду в палаті лікаря. Якщо ваша кіста потребує хірургічного видалення або є незвичайною, ваш лікар може запропонувати провести кілька тестів, таких як КТ та УЗД. КТ допомагає визначити наявність будь-яких аномалій, тоді як УЗД допомагає визначити вміст рідини в кісті. Щоб виключити ймовірність раку, може знадобитися пункційна біопсія (включає видалення невеликої частини тканини з кісти).

Висновок

Розірвані або заблоковані сальні залози спричиняють появу сальних кіст на шкірі, особливо на обличчі, шиї тощо. Зазвичай вони не є заразними та не канцерогенними. Вони зникають самі по собі, але при запаленні, інфікуванні або болючості рекомендується хірургічне втручання. Обов’язково тримайте кісти в чистоті та не стискайте їх, щоб запобігти подальшому поширенню інфекції. Якщо воно триває довго і викликає біль, негайно зверніться до лікаря.