Чому з віком час біжить швидше, і що з цим можна зробити

Вчора тільки був понеділок, а сьогодні вже п’ятниця. Вам знайоме це відчуття? Здається, що з кожним новим тижнем час починає бігти все швидше і швидше, а за ним повз нас пролітають місяці, роки і навіть десятиліття.

Вчені з університету Канзасу теж звернули увагу на цей феномен і вирішили розібратися, чому в дитячому і в дорослому віці наші уявлення про час в корені відрізняються.

Не секрет, що дітям здається, ніби час тягнеться дуже повільно. Хочеться швидше подорослішати, але спочатку доведеться пережити практично «вічні» літні канікули, дочекатися наступного дня народження або поїздки у відпустку. Вчені з Канзасу з’ясували, чому, стаючи дорослими, ми перестаємо звертати увагу на час. Дуглас Хофстадтер, керівник наукової групи, вважає, що проблема криється в сприйнятті дійсності. З віком люди більш схильні об’єднувати всі події, що відбуваються в житті, в своєрідні кластери, які в свою чергу заважають запам’ятовувати яскраві моменти.

Для прикладу візьмемо звичайну прогулянку по парку. Для дитини це ціла подія, він запам’ятовує кожну мить, аналізує, що саме відбувається навколо нього. Дорослий, в силу свого досвіду вже не сприймає похід в парк в вихідний як щось екстраординарне, це просто не викличе у нього ніякого сплеску емоцій і збережеться в пам’яті як звичайний день. Одним словом, можна сказати, що в дорослому віці ми проживаємо більшу частину життя автоматично.

Щоб зрозуміти це, вченим довелося опитати 107 добровольців, яким було запропоновано порівняти події поточного року з подіями минулих років. При цьому завдання можна було виконати по-різному: просто зіставити те, що сталося в різні періоди часу або ж знайти між ними відмінності. В результаті тим людям, які скористалися першим способом, здавалося, що час летить швидше, ніж тягнеться календарний рік. Друга половина учасників експерименту не відчувала такої швидкості.

Дозволяти часу просто пролітати або намагатися запам’ятати кожну мить – це ваша особиста справа. Нам більше подобається другий варіант.

Чи можна якось уповільнити хід годинника доступними людині способами? І чи потрібно це робити?

Сприйняття часу в дитинстві і в дорослому віці дуже відрізняється. Справа в тому, що у маленької дитини нові зв’язки між нейронами утворюються практично постійно, а у дорослої людини вони стійкі – виростаючи, ми просто перестаємо сприймати все нове як цікаве.

Сьогодні дуже популярним стає напрямок mindfulness, яке виросло з сукупності медитативних практик і йоги. Його мета – тренувати усвідомленість, вчити свою свідомість бути тут і зараз, розширюючи час і зупиняючись на деталях. Дорослі люди дуже часто концентруються на минулому або майбутньому, забуваючи жити в сьогоденні. Це марна трата часу, тому що минулого вже не змінити, а планувати майбутнє – невдячна робота. Так, можна прогнозувати, але не більше того.

Важливо максимально ефективно використовувати даний момент. Людина, що живе тут і зараз, може вплинути на своє майбутнє, але не намагатися контролювати його. Щоб уповільнити хід часу, я рекомендую якомога частіше і більше використовувати зараз. Це вміння впливає на якість життя і позбавляє від неврозів. Крім того, важливо навчитися розслаблятися і зрозуміти, що ми можемо змінити тільки те, за що відповідаємо .

Існує як мінімум кілька теорій про те, чому з віком нам здається, що час летить швидше. По-перше, це можна пов’язати з тим, що в дитинстві наш багаж життєвого досвіду ще дуже малий, тому практично кожна нова подія стає яскравим враженням. По-друге, швидкий хід часу пояснюється зацикленістю людей на минулому і майбутньому.

По-третє, всьому виною може бути хронічний стрес. Він провокує посилене вироблення гормонів, що збуджують нервову систему і змушують нас постійно перебувати в стані перенапруги. І нарешті, по-четверте, причиною прискорення часу називають той факт, що багато дорослих людей не відчувають нових емоцій. Життя для них – це день бабака з одними і тими ж діями і планами. Якщо людина активно подорожує, вчиться чомусь новому і спілкується з цікавими людьми, у нього з’являється зовсім інше сприйняття швидкості часу.

Що ж можна зробити?

 1. Отримувати якомога більше емоцій, свідомо розфарбовувати життя яскравими враженнями та фарбами.
 2. Вчитися, опановувати новими навичками. Адже ті, хто навчається чомусь новому, старіють повільніше.
 3. Спілкуватися з цікавими людьми, розширювати коло знайомств.
 4. Переглянути свої звички: не носити тільки один бренд одягу чи не купувати одну і ту ж косметику, через те що вони точно підходять. Важливо постійно шукати для себе нові рішення.
 5. Практикувати медитацію, розслаблення і позбавлення від стресу.
 6. Менше часу «проводити» в майбутньому.
 7. Завести щоденник і записувати в нього все успіхи, досягнення і події, які з вами відбулися .
 8. Одним словом, ми не можемо вплинути на те, як рухаються стрілки годинника, але наповнити кожну хвилину змістом – цілком посильне завдання.
 • Чому з віком час біжить швидше, і що з цим можна зробити

  Пишу про речі, які допомагають жити простіше, краще і веселіше, мотивації, відносини, соціальні проблеми і пастки мислення. І, звичайно, перевіряю поради на собі. Вибираю для статей перевірені джерела інформації.

  View all posts