Як навчити дитину читати – Як навчити дитину читати по складах?

Як навчити дитину читати? Бажано через гру. Читання є ключовим навиком для кожної молодої людини, яка починає свою пригоду зі школи. На жаль, не всі учні однаково швидко вчаться читати. Дізнайтеся, як зробити навчання читання ефективним і веселим.

Як навчити дитину читати - Як навчити дитину читати по складах?

Вчені, бачачи величезну проблему з читанням і письмом у дітей молодшого шкільного віку, почали розробляти методи раннього навчання. Щоб запобігти невдачі, варто дотягнутися до них і почати свою пригоду з читання набагато раніше, просто через розвагу. Навчитися читати може бути простим і приємним. Подивіться самі!

Як навчити дитину читати?

Наразі основна програма дошкільної освіти в Україні не включає навчання та письма, а скоріше підготовку до набуття цих навичок. Тому тільки в школі діти починають вчитися читати і писати. А як відомо, навчитися важче, ніж здобути щось через гру. Тому варто приділяти частину часу дитини разом з батьками читацьким заняттям.

Звичайно, дитина повинна проявляти бажання і інтерес до цієї діяльності . Це часто дає нам сигнал, що ми можемо почати навчання, запитавши, що написано на дорожніх знаках або в нашій улюбленій книзі. Якщо ваша дитина зовсім не цікавиться читанням, ви можете спробувати його м’яко заохотити.

Варто пам’ятати, що дітям найбільше цікаво, що роблять дорослі . Якщо бачення батьків, які зацікавлено читають книгу чи газету, не рідкість, дитина теж захоче навчитися читати раніше. Щоденне спільне читання казок також має великий вплив на пробудження інтересу дитини до світу літер. Варто сходити з дитиною в бібліотеку, взяти їй картку, взяти кілька книжок, вона обов’язково захоче прочитати.

Коли читаєте казку дитині, бажано тримати дитину на колінах і вказувати пальцем на те місце, де ви читаєте, щоб дитина запам’ятала, що текст починається з верхнього лівого кута і повинен бути читати рядок за рядком. Коли мета досягнута, починаємо читати.

Питанням раннього навчання читанню фахівці займаються багато років у зв’язку з великою (і постійно зростаючою) кількістю дітей, які мають проблеми з вивченням основ у молодшому шкільному віці. До недавнього часу найпопулярнішим способом був літерінг. Зараз все більше людей навчають дітей читати більш простими методами: по складах або глобально.

Навчання читання буквеним методом

Як навчити дитину читати - Як навчити дитину читати по складах?

Найвідомішим методом навчання читання є літерний метод. Спочатку дітей навчають алфавіту, потім настає час звукового аналізу та синтезу ( розподіл на звуки, об’єднання звуків у слова), потім починають вчитися читати за орфографією або звукозаписом. Діти починають з простих слів, потім з простих речень. Цей метод добре працює у великій групі, але деякі діти можуть мати проблеми з розумінням тексту, оскільки час читання триває довше, що порушує плавність читання та ускладнює розуміння дитиною тексту, який читається. Тому читання методом буква/звук все частіше витісняється іншими, легшими методами.

Як навчити дитину читати по складах

Це один з найпростіших і ефективних методів як навчити дитину читати. Розвиває когнітивні функції і дає швидкий результат, що є додатковим мотиваційним стимулом. Він чудово працює як альтернативний спосіб навчання читання учнів , але його також дуже добре сприймають маленькі діти.

Знайомимо з методикою голосних як навчити дитину читати по складах. Спочатку представляємо графічний малюнок, потім вимовляємо звук (A a, ą, E e, ę, I i, O o, Уу Ии). Потім для закріплення міняємося ролями: дитина називає окремі голосні. Коли ваш малюк освоїть цей етап і зможе чудово розпізнавати голосні, ми додаємо приголосні, щоб почати читати відкриті склади. Вправляємося в читанні відкритих складів, поступово додаючи нові приголосні. Ми можемо почати з “P” – PA PE PI PO PУ РИ – через кілька днів додаємо Б -БA БE БI БO БУ БИ, а потім наступне: ЛA ЛE ЛI ЛO ЛУ ЛИ, MA ME MI MO MУ МИ, KA KE KI KO KУ КИ тощо.

Слід враховувати, що нам потрібно робити багато повторень, щоб добре закріпити цю навичку. Просто повторення складів може занадто швидко набриднути вашій дитині, тому ви можете запропонувати кілька ігор.

Як навчити дитину читати - Як навчити дитину читати по складах?

  • Пам’ять складів : виріжте 16 однакових квадратиків і напишіть на кожному склад (наприклад, зі звуком П: пa пo пу пe пi пи). Нехай на 8 квадратах лежать друковані літери, а на решті квадратів написані такі ж склади, але написані (або великі і малі літери). Розміщуємо квадрати на килимі. Показуємо пари дитині, потім перевертаємо їх і починаємо грати. Перемагає той, хто згадає і знайде найбільшу кількість пар складів і правильно їх прочитає.
  • Зіставлення складів. Обводимо на аркуші паперу 8 кришок. На кожному пишемо склад (цього разу з іншою літерою, наприклад Б). На капелюшках також пишемо однакові склади і завдання дитини – зіставити однакові склади і прочитати їх.
  • Подібну вправу можна виконувати і з пластиковими пляшками або банками. Пишемо склад на пляшці і на кришці. Розставляємо кришки і пляшки окремо і завдання дитини – закрутити кришку на пляшці з однаковим складом. Відкручування і закручування – також відмінна мануальна вправа, яка розвиває спритність рук.
  • Тачка. Ми тримаємо дитину за стегна, і він на наших руках пересувається по кімнаті, де на підлозі розкладені різні склади. Збираємо склади в тачки і читаємо. Тут, окрім навчання читанню, ми також стимулюємо пропріоцептивну систему, тобто глибоке відчуття, зміцнюємо м’язи та суглоби.

Коли дитина вже добре читає відкриті склади, переходимо до їх об’єднання в слова . Тут для полегшення стануть у пригоді деякі картинки на початку. Починаємо з двоскладових слів: тато, мама, ляля, карта, пада, пол, пука, коза, лама, вода, вата, кава, кіно, лапа, суп, хвиля, тюлень тощо. Для закріплення можна грати з блоками. Наклеюємо склади на кубики (наприклад Лего). Потім ми об’єднуємо їх, щоб створити слово для картинки, яку будемо показувати дитині.

Наступний етап – читання речень, складених із незмінних слів . Наприклад, у мами є кіт. Тато п’є каву. Оля любить воду. Вона купить вату. Довші слова додаємо з відкритими складами: купуємо, робимо, цибуля, салат, квитки. Створюємо з ними речення. Складаємо нові слова зі складових ребусів. З ними придумуємо якомога більше речень. На цьому етапі бажано дати дитині зошит і записувати в ньому речення. Важливо, щоб дитина вибрала зошит, бажано з улюбленим казковим героєм, щоб із задоволенням у ньому працювала.

Наступний крок — додавання приголосного до відкритого складу: си-н, ля-щ, кі-т, ли-с і т. д. Потім довші і складніші слова ділимо на склади: ба-лон, ку-бик, до-мик, ляль-ка , кава. Складаємо з них речення і читаємо. На завершальному етапі додаємо склади з м’якими звуками: нi, н, сi, с, з, зi, к, кi, дз, дзі. Після закріплення дописуємо склади зі звуками. Заключний етап – плавне читання речень з усіма звуками.

На ринку є багато книг, які використовуються для навчання читання за цим методом.

Метод глобального читання

Як навчити дитину читати - Як навчити дитину читати по складах?

Глобальна методика читання була створена з урахуванням найменших дітей. Дуже важливий аспект – починати краще з дітьми, які не знають букв. Тому що ми хочемо, щоб дитина сприймала слово глобально. Його автор наголошує, що запорукою навчання маленьких дітей читанню є часті та короткі навчання. Займаємося, коли дитина відпочила, сита і в хорошому настрої. Для тренувань можна використовувати тривалі автомобільні поїздки або вільний час вдома. Дітям подобається глобальне навчання читанню , тому що їх часто хвалять і вправа закінчується досить швидко, перш ніж дитині набридне.

Спочатку для навчання ми використовуємо картки з короткими словами , написаними великим шрифтом. Показуємо картон зі словом «мама» і читаємо це слово вголос (важливо — не говоримо: «це слово мама»). Таким чином ми показуємо кілька слів за раз, потім завершуємо вправу та повертаємося до неї знову менш ніж за годину. Автори підкреслюють, що важливо повертатися до такого виду вправ приблизно тричі на день. Приблизно через 5 днів повторення того самого набору ми запитуємо дитину: «Що там написано?» Звичайно, ми хвалимо за правильну відповідь, але не лаємо за негативну. Ми завжди пам’ятаємо, що читати – це весело.


Значки можемо підготувати самі: друкуємо прості іменники (слова, які дитина легко зв’язує з речами з найближчого оточення). Найкраще почати з імен найближчих членів родини (або імен), а потім частин тіла. Літери повинні бути великими, шрифт чітким і жирним . Бажано червоний. На наступному етапі ми показуємо двослівні вирази на картках, наприклад, «Тато готує», які друкуємо трохи дрібнішим шрифтом на основі слів, відомих дитині з першого етапу. Ми додаємо дієслова, які також стосуються повсякденних дій, які виконують близькі люди. Потім ми змінюємо колір шрифту на чорний, знову робимо його трохи меншим і розширюємо додатковими словами.