Вроджений та адаптивний імунітет – В чому відмінність між вродженим та адаптивним імунітетом?

Ви коли-небудь хотіли мати суперсилу, яка б захистила вас від усіх потенційних небезпек? Ну якщо не від усього, то ваш імунітет може повністю захистити вас від різних збудників хвороб. Отже, ваш імунітет – не менше, ніж суперсила.

Тепер, щоб зрозуміти, як працює ваш імунітет, вам потрібно знати різні типи та те, як вони допомагають вашому організму протистояти хворобам.

Давайте почнемо.

Що таке вроджений імунітет?

Вроджений та адаптивний імунітет - В чому відмінність між вродженим та адаптивним імунітетом?

Вроджений імунітет або природний імунітет є першою лінією захисту вашого організму, яка допомагає боротися з мікроорганізмами, що викликають хвороби, і запобігає їх проникненню в організм. Цей тип імунітету природним чином присутній у вашому організмі з народження. Він неспецифічний, тобто швидко реагує на будь-яку атаку патогена і забезпечує тривалий захист.

Вроджений імунітет складається з різних фізичних і хімічних бар’єрів, які запобігають проникненню патогенів у ваш організм. До них належать:

  • Шкіра
  • Слиз, що затримує бактерії
  • Шлункова кислота
  • сльози

Вроджений імунітет зазвичай присутній майже в кожному організмі – чи то шкіра, чи клітинна мембрана. Після подолання цього бар’єру ваше тіло починає запальну реакцію, таку як лихоманка, запалення тощо. 

Спеціальні клітини крові виробляють гістамін (сполуку, яка виділяється клітинами у відповідь на пошкодження), щоб допомогти організму позбутися алергену. Однак це посилює кровообіг в ураженій області, в кінцевому підсумку викликаючи набряк.

Саме тоді, коли ваше тіло здатне ідентифікувати будь-яке чужорідне тіло, воно попереджає нейтрофіли, щоб боротися з ними. Зазвичай нейтрофіли інфікованої ділянки гинуть, а накопичення призводить до утворення гною. Фагоцити також здатні вбивати патогенні організми за допомогою процесу фагоцитозу (поглинання бактерій).

Що таке адаптивний імунітет?

Адаптивний імунітет, також відомий як набутий імунітет, залишається вірним своїй назві. Це ваша друга лінія захисту, яка вступає в дію, якщо патогени якимось чином потрапляють у ваше тіло, уникаючи вашого вродженого імунітету. Адаптивний імунітет потребує часу, щоб виробитися у вашому організмі, коли він піддається впливу патогенів. Зазвичай він націлений на специфічні патогени, що викликають захворювання.

Ваша активна імунна відповідь спочатку виявляє патоген, а потім створює імунні клітини, щоб повністю знищити патоген з вашого тіла. Він також створює клітини пам’яті, які запам’ятовують конкретний патоген і запобігають його повторній атаці на ваше тіло в майбутньому.

Адаптивний імунітет можна класифікувати за двома заголовками – активний імунітет і пасивний імунітет:

1. Активний імунітет

Ваш організм розвиває цей тип імунітету, коли він піддається впливу різних збудників хвороб. В-клітини у вашому тілі виробляють антитіла, щоб припинити реакцію збудника у вашому тілі.

2. Пасивний імунітет

При цьому типі імунітету джерелом антитіл є інша людина. Наприклад, антитіла можуть передаватися новонародженій дитині через молоко матері. Його також можна виробити у вашому організмі штучно, як-от введення антитіл для боротьби з хворобами.

Адаптивна імунна система дотримується двостороннього підходу – гуморальної відповіді та клітинно-опосередкованої відповіді, щоб припинити проникнення патогенів у ваше тіло. У гуморальній відповіді, як тільки ваше тіло ідентифікує чужорідний антиген, B-клітини створюють антитіла, щоб нейтралізувати вплив і запобігти інфікуванню клітини.

У клітинно-опосередкованій відповіді клітини тіла, інфіковані патогеном, гинуть за допомогою цитотоксичних Т-клітин.


Які відмінності між вродженим імунітетом і адаптивним імунітетом?характеристики


Вроджений імунітет


Адаптивний імунітет


Джерело


Природно присутній у вашому тілі


Отримано від людини або через щеплення


Проміжок часу


Зазвичай забезпечує тривалий захист протягом усього життя


Може тривати або не тривати протягом усього життя


Час реакції


Негайно, зазвичай протягом хвилин або години


Може зайняти 4-7 днів або тижнів


Специфіка


Неспецифічний, не реагує інакше на виявлені збудники


Збудник специфічний


Спадщина


Може передаватися у спадок від батьків


Не можна успадкувати


Тип клітини


Дендритні клітини, природні клітини-кілери, макрофаги, еозинофіли тощо.


В-клітини, Т-клітини, антигенпрезентуючі клітини тощо


визнання


Використовує рецептори для ідентифікації консервативних молекулярних структур бактерій, вірусів або патогенів. 


Вони називаються молекулярними моделями, асоційованими з патогенами, такими як LPS, флагеллін тощо.


Використовує рекомбіновані В- і Т-клітинні рецептори, які здатні розпізнавати специфічні антигени (білки), виявлені на патогенах


Молекули


Цитокін


Антитіла


Імунологічна пам’ять


Відсутність імунологічної пам’яті


Мати довгострокову пам’ять


активація


Здатний безпосередньо розпізнавати закономірності, пов’язані з патогенами


Потрібна допомога інших клітин, щоб розпізнати шаблони та активувати відповідь

Висновок

Існують значні відмінності між вродженим імунітетом і адаптивним імунітетом. Хоча вроджений імунітет природним чином присутній у вашому організмі, адаптивний імунітет можна отримати від людини або через вакцинацію. Як тільки у вашому організмі з народження виробляється вроджений імунітет, він зазвичай забезпечує захист протягом усього життя, тоді як адаптивний імунітет може забезпечувати довгостроковий або короткостроковий захист від інфекцій.