ᐈ 10 найбільших пустель у світі – великі пустелі – самі великі 2024

Пустелі займають приблизно п’яту частину всієї суші Землі. Це одні з найсухіших, найспекотніших і навіть найхолодніших місць у світі. Хоча пустелі здаються непривітними місцями, багато рослин, тварин і навіть людей називають найбільші пустелі світу своїм домом. Крім того, пустелі складаються не лише з піску, пустельні ландшафти наповнені скелями, горами, оазисами, чагарниками та деревами.

10. Пустеля Великий Басейн

Площа: 492 000 кв.км


Розташування: Охоплює значну частину штатів Невада, Західна Юта, Східна Каліфорнія та Айдахо; США


Тип: Холодна зима

ᐈ 10 найбільших пустель у світі - великі пустелі - самі великі 2024

Пустеля Великий Басейн – найбільша пустеля в США загальною площею близько 492 000 квадратних кілометрів. Ця велика американська пустеля межує з гірським хребтом Сьєрра-Невада на заході та Скелястими горами на сході, плато Колумбія на півночі та пустелями Мохаве і Соноран на півдні.

Пустеля Грейт-Бейсін є природоохоронною територією США і містить Національний парк Грейт-Бейсін. Дощова тінь від гір Сьєрра-Невада і Каскадних гір впливає на погоду в пустелі Грейт-Бейсін, де спекотне сухе літо і холодна сніжна зима.

Чи знаєте ви?

З чотирьох пустель США (інші – Мохаве, Чіуауан і Соноран) пустеля Грейт-Бейсін є єдиною холодною пустелею в країні, оскільки в ній випадає сніг.

9. Сирійська пустеля

Площа: 500 000 кв.км


Розташування: Охоплює частини південно-східної Сирії, північно-східної Йорданії, північної Саудівської Аравії та західного Іраку


Тип: Субтропічна

ᐈ 10 найбільших пустель у світі - великі пустелі - самі великі 2024

Сирійська пустеля простягається від південно-східної Сирії до північних районів Саудівської Аравії, через західний Ірак і північно-східну Йорданію. Природні межі Сирійської пустелі утворюють річка Євфрат на сході, долина Оронта на заході та пустелі Аравійського півострова на півдні.

Хоча Сирійська пустеля здебільшого непривітна, в ній є низка оазисів, де розташовані одні з найдавніших міст світу. Деякі з цих міст, такі як Дамаск і Пальміра, внесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і є одними з найважливіших стародавніх культурних центрів у світі.

Чи знаєте ви?

Сирійська пустеля займає близько 58% території Сирії.

8. Пустеля Чіуауан

Площа: 647 500 кв.км


Розташування: Охоплює частину північної Мексики та південний захід США (Західний Техас, частини середньої та нижньої частини долини Ріо-Гранде та нижньої частини долини Пекос у Нью-Мексико, а також частину південно-східної Арізони).


Тип: Субтропічний

ᐈ 10 найбільших пустель у світі - великі пустелі - самі великі 2024

Пустеля Чіуауан – найбільша пустеля в Північній Америці, що охоплює більшу частину північної Мексики та частину південно-західної частини Сполучених Штатів. На відміну від деяких сусідніх пустель, Соноран і Мохаве, в пустелі Чіуауан щорічно випадає від 15 до 50 сантиметрв опадів, особливо під час літнього сезону мусонів.

Частини пустелі Чіуауан є одними з найстаріших і найбагатших центрів еволюції рослин у Північній Америці. Пустеля Чіуауан також містить широкий спектр амфібій, рептилій та риб, які не зустрічаються більше ніде у світі.

Чи знаєте ви?

Пустеля Чіуауан є домом для понад 3 500 видів рослин, включаючи близько чверті кактусів у світі.

7. Патагонська пустеля

Площа: 673 000 кв.км


Розташування: Переважно в Аргентині та частково в Чилі


Тип: Холодна зима


Патагонська пустеля

ᐈ 10 найбільших пустель у світі - великі пустелі - самі великі 2024

Патагонська пустеля охоплює південну частину Аргентини і невеликі частини Чилі. Ця південноамериканська пустеля має площу близько 673 000 квадратних кілометрів. Патагонська пустеля має дві основні кліматичні зони: північна напівпосушлива зона, де трохи тепліше; і південна зона – холодна і суха, з річними температурами, достатньо низькими для утворення снігу.

На жаль, Патагонська пустеля є домівкою для багатьох зникаючих видів рослин і тварин. Через видобуток нафти та надмірний випас худоби деякі з найбільш родючих районів регіону перетворилися на сухі пустелі.

Чи знаєте ви?

Патагонська пустеля – найбільша пустеля в Америці.

6. Пустеля Калахарі

Площа: 930 000 кв.км


Розташування: Південна Африка, що охоплює більшу частину Ботсвани, частину Намібії та регіони Південної Африки


Тип: Субтропічний

ᐈ 10 найбільших пустель у світі - великі пустелі - самі великі 2024

На відміну від більшості інших пустель у цьому списку, пустеля Калахарі не така пустельна і досить пишна в порівнянні з ними. Насправді Калахарі отримує занадто мало опадів (від 12 до 25 сантиметрів на рік), щоб бути справжньою пустелею. Хоча Калахарі все ще суха, тут є багато рослинності, включаючи чагарники, трав’янисті дернини та листяні дерева.

Крім того, багато тварин пристосувалися до екстремальних умов пустелі Калахарі, в тому числі сурікати, антилопи гну, гієни і леви. Пісок Калахарі краще утримує воду, тому тут виживає більше рослин і тварин, ніж в інших пустелях.

Чи знаєте ви?

Пустеля Калахарі є домом для бушменів сан, які вважаються однією з найдавніших культур у світі і найдавнішим існуючим племенем в Африці.

5. Пустеля Гобі

Площа: 1 295 000 кв.км


Розташування: Охоплює частини північного і північно-західного Китаю та південної Монголії


Тип: Холодна зима

ᐈ 10 найбільших пустель у світі - великі пустелі - самі великі 2024

Пустеля Гобі є п’ятою за величиною пустелею у світі і простягається через північний/північно-західний Китай та південь Монголії. Хоча Гобі важлива для обох країн, ця центральноазіатська пустеля більш відома своїм зв’язком з монгольською історією та культурою. Згідно з монгольською легендою, пустеля Гобі утворилася, коли монгольський вождь використав магію, щоб втекти від китайської армії.

Деякі з найбільших палеонтологічних відкриттів були зроблені в пустелі Гобі, включаючи місце, де вперше були знайдені яйця динозаврів. Всупереч поширеній думці, пустеля Гобі насправді не піщана, а здебільшого складається з голих скель і гір. Гобі також відома своїми природними ресурсами, такими як поклади міді, золота та вугілля.

Чи знаєте ви?

Пустеля Гобі все ще росте і розширюється через зміни клімату та безперервне опустелювання.

4. Аравійська пустеля

Площа: 2 330 000 кв.км


Розташування: Займає більшу частину Аравійського півострова від Ємену до Перської затоки і від Оману до Йорданії та Іраку


Тип: Субтропічна

ᐈ 10 найбільших пустель у світі - великі пустелі - самі великі 2024

Аравійська пустеля фактично складається з трьох пустель (пустеля Руб’аль-Халі, пустеля Ад-Дхана та пустеля Ан-Нафуд), які простягаються через Аравійський півострів. Загалом площа Аравійської пустелі становить близько 2 330 000 квадратних кілометрів.

Аравійська пустеля є домівкою для деяких унікальних видів тварин, зокрема верблюжого павука, товстохвостого скорпіона, піщаного кота та аравійської кобри. Незважаючи на такі суворі умови, люди також живуть в Аравійській пустелі вже понад два мільйони років. Артефакти епохи неоліту були знайдені в південно-західному регіоні Руб’аль-Халі.

Чи знаєте ви?

В Аравійській пустелі знаходиться найбільша піщана пустеля у світі – Руб’аль-Халі, що в перекладі означає “Порожній квартал”.

3. Пустеля Сахара одна з найбільших в світі

Площа: 9,4 мільйона кв.км


Розташування: Більша частина Північної Африки, через Алжир, Чад, Єгипет, Еритрею, Лівію, Мавританію, Малі, Марокко, Нігер, Судан, Туніс і Чад


Тип: Субтропічний

Сахара – найбільша спекотна пустеля і третя за величиною пустеля у світі після полярних пустель Антарктиди та Арктики. Сахара отримала свою назву від арабського слова, що означає “пустеля”. Хоча Сахара, можливо, не така велика, як полярні пустелі, вона все одно масивна і займає площу 9,4 мільйона квадратних кілометрів. Сахара настільки велика, що покриває північну третину африканського континенту.

Хоча Сахара відома своїми знаковими піщаними дюнами, вони займають лише близько 15 відсотків всієї площі пустелі. Дюни насправді мають різні форми, включаючи півмісяцеві, лінійні, поперечні, зірчасті та куполоподібні дюни.

Чи знаєте ви?

Сахара є домом для багатьох гір і гірських хребтів, а найвищою вершиною Сахари є вулкан Емі Куссі висотою 3 415 метрів в горах Тібесті на півночі Чаду.

2. Арктична полярна пустеля дуже велика

Площа: 13 985 000 кв.км


Розташування: Арктика (Аляска, Канада, Фінляндія, Гренландія, Ісландія, Канада, Норвегія, Росія, Швеція та Фінляндія)


Тип: Полярні льоди і тундра

ᐈ 10 найбільших пустель у світі - великі пустелі - самі великі 2024

Відразу за Антарктичною пустелею за розмірами знаходиться Полярна пустеля Арктики, яка має площу близько 13 985 000 квадратних кілометрів. Арктична пустеля простягається над частинами Аляски, Канади, Гренландії, Ісландії, Норвегії, Швеції, Фінляндії та Росії. Як і Антарктика, Арктична пустеля є посушливим, безлюдним і дуже холодним місцем.

Холодне повітря Арктики не утримує багато вологи, а це означає, що в Арктичній пустелі рідко йдуть дощі, так само, як і в спекотній пустелі. На відміну від Антарктичної пустелі, в Арктиці виживає більше рослин і тварин.

Чи знаєте ви?

Арктична пустеля є домом для близько 1 700 видів рослин, включаючи квіткові рослини, карликові чагарники, трави, трави, мохи та лишайники. Близько 5 відсотків ґрунту в Арктичній пустелі вкрито рослинністю.

1. Антарктична пустеля найбільша

Площа: 14 мільйонів кв.км


Розташування: Антарктида


Тип: Полярні льоди і тундра

ᐈ 10 найбільших пустель у світі - великі пустелі - самі великі 2024

Хоча Антарктида, мабуть, останнє місце, про яке люди думають, коли говорять про пустелі, найпівденніший континент насправді є домом для найбільшої пустелі у світі. Антарктична пустеля неймовірно велика і простягається на площі близько 14 мільйонів квадратних кілометрів. Хоча тут дуже холодно, в Антарктичній пустелі випадає дуже мало опадів (близько 50 міліметрів на рік), що дозволяє вважати її пустелею.

Незважаючи на всю кригу, в Антарктиді насправді не випадає багато дощу чи снігу. Крім того, мох і водорості – єдині рослини, які здатні вижити в екстремальному холоді Антарктичної пустелі.

Чи знаєте ви?

Антарктида – найхолодніший, найвітряніший і найсухіший континент, який містить 90 відсотків світового льоду. Антарктична пустеля – одна з найстаріших пустель у світі, її вік оцінюється в 15 мільйонів років.