ᐈ 10 найбільших медуз у світі – великі медузи – самі великі медузи 2024

Медузи – захоплюючі тварини, особливо візуально. Деякі з них, з їхніми довгими щупальцями та сяючими цибулястими тілами, нагадують щось з науково-фантастичного фільму. Справді великі виглядають страхітливо, особливо якщо врахувати, що це хижі тварини і вони жалять свою здобич, перш ніж з’їсти її. Проте, люди реально захищені від смерті від медуз. Великі медузи недостатньо отруйні, щоб нас вбити. Насправді варто побоюватися менших медуз.

Медузи важливіші для екосистем у своїх рідних водах, ніж для людей. У деяких азійських культурах люди їдять медуз, але вони є скоріше прикрістю, ніж чимось іншим. Проте медузи можуть надавати ключові поживні речовини хижакам, що живуть над ними, і це робить їх вартими вивчення для декого.

10. Морська оса одна з найбільших медуз світу

Розмір дзвона: 50 сантиметрів


Довжина щупалець: 76 сантиметрів


Де мешкає: південна частина Тихого океану: Південна частина Тихого океану/Австралія/Нова Зеландія


Наукова назва: Chironex fleckeri

ᐈ 10 найбільших медуз у світі - великі медузи - самі великі медузи 2024

Морська оса – це вид коробчастих медуз, що мешкає біля узбережжя Австралії та Філіппін, а також на інших островах Тихого океану. Вона не особливо велика, але заслуговує на увагу з однієї причини. Морська оса відома як найсмертоносніша медуза в морі. Відомо, що вона відповідальна за щонайменше 65 смертей людей.

Отрута морської оси вражає клітини, роблячи їх пористими. Кожна клітина випускає калій у кров, що може спричинити зупинку серця. Жертва може померти протягом двох-п’яти хвилин.

Чи знаєте ви?

Морська оса має проблеми з розрізненням кольорів, але бачить червоний колір і уникає його. Тому австралійські пляжі мають червоні сітки під водою, щоб захистити плавців.

9. Пояс Венери це майже найбільша медуза

Розмір дзвона: без дзвіночка


Довжина щупалець: немає щупалець


Місцезнаходження: Середземне море


Наукова назва: Cestum veneris

ᐈ 10 найбільших медуз у світі - великі медузи - самі великі медузи 2024

Зазвичай ми думаємо, що медузи мають однакову форму тіла – тіло-дзвіночок із щупальцями, що простягаються знизу. Однак не всі медузи мають таку будову. Деякі медузи – це просто безхребетні з гребінчастими віями, які називаються “гребінчастими медузами”. Медуза Пояс Венери – одна з них. Вона виглядає як напівпрозора фіолетова стрічка, що плаває у воді. Вони можуть виростати до 91 сантиметра завдовжки, але зазвичай мають лише кілька сентиметрів завширшки. Як і інші медузи, вони харчуються планктоном або ракоподібними, але не є отруйними.

Чи знаєте ви?

Ця медуза має крихітні щупальця, якими вона хапає здобич, але тільки з одного боку тіла. Рот знаходиться на протилежному боці. Вона згортається, щоб поїсти.

8. Бочкова медуза дуже велика

Розмір дзвона: 45 сантиметрів


Довжина щупалець: 20 сентиметрів


Місцезнаходження: Ірландське море, узбережжя Великобританії


Наукова назва: Rhizostoma pulmo

ᐈ 10 найбільших медуз у світі - великі медузи - самі великі медузи 2024

Кореневищна медуза Rhizostoma pulmo має багато ласкавих назв, окрім типової для британців “бочка”. Вона також відома як “риба-кришка від сміттєвого бака” та “медуза з оборчастим ротом”. Ці прізвиська можуть бути більш доречними, ніж “бочка”, оскільки вони точно описують форму медузи. Ця риба має типовий для медуз раціон, але відомо, що вона є улюбленою їжею шкірястої черепахи, яка мешкає на англійському узбережжі.

Чи знаєте ви?

За останні роки в англійських водах збільшилася популяція бочки. У 2014 році океанографи спостерігали 91 сантиметрову бочку завширшки, найбільшу за всю історію.

7. Фіолетове смугасте желе одна з самих великих медуз

Розмір дзвона: 70 сантиметрів


Довжина щупалець: 30 сантиметрів


Місцезнаходження: Затока Монтерей, Каліфорнія


Наукова назва: Chrysaora colorata

Зовнішній вигляд цієї медузи добре описаний у її назві. Вона має вертикальні смуги на дзвонику і кілька схожих кольорових плям по всьому тілу. Її щупальця не особливо довгі. У нього 8 довгих рук і 4 руки біля рота. Зовнішніми руками риба паралізує здобич, а паралізовану жертву тягне всередину, до рота. Харчується риб’ячою ікрою, крихітними рибками, іншими холодцями та типовим для медуз зоопланктоном.

Чи знаєте ви?

Коли фіолетова смугаста медуза подорожує, вона зазвичай має компаньйонів. Ракові краби тримаються за рибу і поїдають паразитів, які завдають шкоди медузі.

6. Тибуронія це велика медуза

Розмір дзвона: 76 сантиметрів


Довжина щупалець: немає щупалець


Місцезнаходження: Тихий океан


Наукова назва: Tiburonia granrojo

ᐈ 10 найбільших медуз у світі - великі медузи - самі великі медузи 2024

Тібуронія – це нещодавнє відкриття, зроблене командою з Дослідницького інституту акваріумів Монтерей-Бей у 2003 році. Медуза живе глибоко в океані, і її можна знайти на глибині до 1524 метрів нижче рівня моря. Це настільки глибоко, що переважна більшість фотографій риби зроблені з дистанційно керованих підводних човнів, оскільки для людей подорожувати туди надто небезпечно. Тому про тибуронію мало що відомо, оскільки була спіймана лише одна крихітна медуза.

Чи знаєте ви?

У тибуронії немає щупалець. Вона має м’ясисті руки, вкриті жалами. Схоже, що вона пристосована для поїдання інших риб або медуз.

5. Морська кропива одна з найбільших медуз у світі

Розмір дзвона: 91 сантиметр


Довжина щупалець: 182 сантиметра


Місцезнаходження: Тихий океан (Каліфорнія, Гаваї, Японія)


Наукова назва: Chrysaora

ᐈ 10 найбільших медуз у світі - великі медузи - самі великі медузи 2024

Морська кропива – це рід медуз. Існує два великих види, схожих за розміром, формою та поведінкою, – чорноморська та тихоокеанська морська кропива. Основна відмінність між ними полягає в забарвленні та улюбленому середовищі існування. Чорноморська кропива має темно-бордовий колір, тоді як тихоокеанська майже напівпрозора. Морську кропиву в цілому полюбляють у комерційних акваріумах через її вражаючу кількість щупалець і яскраве забарвлення.

Чи знаєте ви?

Чорноморську кропиву вперше описали наприкінці 1990-х років. Це найбільший вид безхребетних, описаний у 20 столітті.

4. Велика медуза Стигомедуза гігантська

Розмір дзвона: 1 метр


Довжина щупалець: немає щупалець


Місцезнаходження: Тихий океан


Наукова назва: Stygomedusa gigantean

Якщо якась медуза і нагадує кіношного монстра, то це стигомедуза. Розмір її плавального дзвона вражає – 1 метр в діаметрі. Однак у неї є чотири довгі руки, які можуть сягати до 9 метрів завдовжки. Медуза мешкає на дні океану на глибині 2133 метрів. Дослідники не впевнені, як вона їсть або бачить у непроглядній темряві океану на такій глибині. Вони вважають, що медуза втягує дрібну рибу руками до рота. У неї немає жал, щоб паралізувати здобич, як у більшості медуз.

Чи знаєте ви?

Медуза живе занадто глибоко в океані для регулярного вивчення. З моменту першого опису цієї риби було зафіксовано трохи більше 100 спостережень.

3. Майже найбільша медуза у світі Рожева медуза

Розмір дзвона: 1 метр


Довжина щупалець: 21 метр


Місцезнаходження: Мексика


Наукова назва: Drymonema larsoni

ᐈ 10 найбільших медуз у світі - великі медузи - самі великі медузи 2024

Нещодавно описаний вид отримав назву “Рожева медуза” через свою хижацьку поведінку, яка полягає в поїданні інших медуз. З-під дзвіночка діаметром 1 метр простягаються довгі щупальця різної довжини,простягаються довгі щупальця різної довжини, іноді організовані в “завісу”. Він використовує стандартний метод – жалить, а потім ковтає здобич, за винятком того, що в його шлунку немає внутрішніх жалких органів, як у багатьох медуз.

Вчені вважали, що рожеві медузи є частиною іншого виду, але після того, як у них з’явилася можливість спостерігати і тестувати їх в Мексиканській затоці, вчені визначили, що це абсолютно новий вид.

Чи знаєте ви?

Рожева медуза має в середньому понад 200 жал.

2. Найбільша Медуза Номура

Розмір дзвона: 182 сантиметра


Довжина щупалець: 182 сантиметра


Місцезнаходження: Китай, Японія


Наукова назва: Nemopilema nomurai

Ця гігантська медуза не лише велика – майже з людський зріст – вона ще й важка, важить в середньому понад 182 сантиметра. Свою назву вона отримала на честь людини, яка її відкрила, Кенічі Номура, експерта з рибальства.

Медуза Номура є їжею для багатьох великих риб у Японському морі, а також для людей. Японці їдять медуз, але не медуз Номури, оскільки вони не вважаються придатними для вишуканих страв. Вживання в їжу вважається одним із способів вирішення проблем, які вона створює для японської рибної промисловості. Цей вид може заплутатися в сітках і поїдати рибу, яку зазвичай продають і споживають місцеві жителі.

Чи знаєте ви?

В Японії медузу Номура можна скуштувати як смакову добавку до морозива.

1. Найбільша медуза в світі Левова грива

Розмір дзвона: 213 сантиметрів


Довжина щупалець: 36 метрів


Місцезнаходження: Атлантичний океан, північна частина Тихого океану


Наукова назва: Cyanea capillata

Левова грива – найбільший з відомих видів медуз. Вона віддає перевагу холодним водам північної Атлантики і тримається відносно близько до поверхні моря. Слабкий плавець, вона використовує океанську течію, щоб пересуватися. Він харчується планктоном, який дрейфує, або хапає своїми довгими щупальцями здобич, якщо її приваблює біолюмінесценція істоти.

Дзвіночок цієї медузи розділений на 8 часток, кожна з яких має власну секцію щупалець (близько 100). Зовні він може мати до 1000 щупалець, ще більше біля рота істоти.

Чи знаєте ви?

У Смітсонівському музеї природознавства зберігається копія медузи “левова грива” у натуральну величину.