ᐈ 10 найбільших військово-повітряних сил у світі – великі ВПС – самі великі 2024

Більшість великих світових держав мають військово-повітряні сили, чисельність яких варіюється від кількох сотень літаків до кількох тисяч. Військово-повітряні сили Сполучених Штатів Америки беззаперечно є найбільшими у світі, налічуючи понад 13 500 літаків.

Це приблизно втричі більше літаків, ніж у других за чисельністю військово-повітряних сил – Повітряно-космічних сил Російської Федерації. Решта військово-повітряних сил у цьому списку, впорядкованому за загальною кількістю літаків, близькі за розміром. Багато військово-повітряних сил світу тренуються разом і використовують обладнання ВПС США.

10. Військово-повітряні сили Туреччини

Загальна кількість літаків: 1056


Загальна чисельність особового складу: 60,000


Оборонний бюджет: $10,2 млрд

ᐈ 10 найбільших військово-повітряних сил у світі - великі ВПС - самі великі 2024

Військово-повітряні сили Туреччини – десяті за величиною військово-повітряні сили у світі, а турецькі збройні сили – дев’яті за силою у світі загалом. Однак, флот турецьких ВПС становить лише крихітну частку від розміру ВПС США – Туреччина має лише 1 056 літаків у порівнянні з 13 362 літаками ВПС США.

Особовий склад турецьких ВПС налічує близько 60 000 військовослужбовців, які складаються з офіцерів, унтер-офіцерів, курсантів, державних службовців, рядового і сержантського складу і поділяються на дві основні групи: кадровий і резервний персонал. Згідно з заявою ВПС Туреччини, вони були створені “з метою запобігання загрозам і небезпекам, які можуть бути отримані з повітря проти турецької країни і турецького народу, а також з метою сприяння успішному виконанню обов’язків сухопутних і військово-морських сил під час можливої війни”.

Чи знаєте ви?

ВПС Туреччини налічують 107 років і вперше були створені як Авіаційна комісія 1 червня 1911 року.

9. Військово-повітряні сили Єгипту

Загальна кількість літаків: 1 132


Загальна чисельність особового складу: 50 000 (востаннє оновлено у 2014 році)


Оборонний бюджет: $4,4 млрд

ᐈ 10 найбільших військово-повітряних сил у світі - великі ВПС - самі великі 2024

Військово-повітряні сили Єгипту є дев’ятими за чисельністю військово-повітряними силами у світі з 1 132 літаками. З десяти найбільших військово-повітряних сил у цьому списку Єгипет має найменший оборонний бюджет – лише 4,4 мільярда доларів. За даними Global Fire Power, Єгипет має 12-ту найсильнішу армію у світі.

Хоча єгипетські військово-повітряні сили значно менші, ніж майже всі інші військово-повітряні сили в цьому списку, вони є найбільшими військово-повітряними силами в арабському світі. За останніми підрахунками, ВПС Єгипту налічують 30 000 військовослужбовців та 20 000 осіб у резерві.

Чи знаєте ви?

Єгипетські військово-повітряні сили – єдиний вид збройних сил Єгипту, який літає на літаках, що відрізняє їх від інших збройних сил світу, де літаки є у більш ніж одному виді збройних сил.

8. Військово-повітряні сили Франції

Загальна кількість літаків: 1 262


Загальна чисельність особового складу: 47,510


Оборонний бюджет: 40 мільярдів доларів

ᐈ 10 найбільших військово-повітряних сил у світі - великі ВПС - самі великі 2024

Військово-повітряні сили Франції є восьмими за чисельністю військово-повітряними силами у світі, а французькі збройні сили – п’яті за чисельністю у світі в цілому. Наразі французькі військово-повітряні сили налічують близько 1 262 літаків і 47 510 військовослужбовців.

Хоча французькі ВПС не такі великі, як деякі інші в цьому списку, оборонний бюджет Франції досить високий – 40 мільярдів доларів. Французькі військово-повітряні сили здатні підтримувати високий рівень підготовки своїх військовослужбовців у виконанні п’яти стратегічних функцій ВПС: знання і передбачення нових глобальних загроз; запобігання загрозам національній безпеці; ядерне стримування; захист населення і території Франції; втручання в глобальні гуманітарні кризи і боротьба з глобальним тероризмом.

Чи знаєте ви?

Військово-повітряні сили США, Великої Британії та Франції нещодавно почали імітувати ударні операції проти російських сил вторгнення.

7. Військово-повітряні сили Пакистану

Загальна кількість літаків: 1 281


Загальна кількість особового складу: 70,000


Оборонний бюджет: $7 млрд

ᐈ 10 найбільших військово-повітряних сил у світі - великі ВПС - самі великі 2024

Військово-повітряні сили Пакистану (ВПС) є сьомими за величиною військово-повітряними силами у світі, маючи лише 1 281 літак і оборонний бюджет у 7 мільярдів доларів. Хоча ВПС Пакистану входять до Топ-10 найбільших військово-повітряних сил за кількістю літаків, в цілому пакистанські збройні сили посідають лише 17-те місце у світі.

Військово-повітряні сили Пакистану розпочали свою діяльність як невелика допоміжна військова служба в 1947 році. Протягом багатьох років ВПС Пакистану доводилося наполегливо працювати, щоб не відставати від решти світу, але нещодавно вони поповнилися новими винищувальними ескадрильями, в тому числі ескадрильєю винищувачів JF-17.

Чи знаєте ви?

Нещодавно ВПС Пакистану придбали 50-річні винищувачі Mirage Rose-1, щоб урізноманітнити свій флот. Пакистанські ВПС збирають і переобладнують ці старі літаки, щоб змусити їх працювати.

6. ВПС Японії (Сили повітряної самооборони Японії)

Загальна кількість літаків: 1 508


Загальна чисельність особового складу: 49,913


Оборонний бюджет: $44 млрд

ᐈ 10 найбільших військово-повітряних сил у світі - великі ВПС - самі великі 2024

Військово-повітряні сили Японії або Сили повітряної самооборони Японії (JASDF) є шостими за величиною військово-повітряними силами в світі і не надто відстають від ВПС Південної Кореї за кількістю літаків. Японія має флот з 1 508 літаків і оборонний бюджет у розмірі 44 мільярдів доларів. Збройні сили Японії є восьмими найсильнішими у світі.

Станом на кінець 2018 року Сили повітряної самооборони Японії налічували 46 942 військовослужбовців на дійсній службі та 2 971 цивільних службовців, загалом 49 913 військовослужбовців ВПС. Нещодавно закінчив навчання перший клас пілотів F-35, підготовлених на місцях, і Японія знаходиться на шляху до створення свого першого оперативного підрозділу F-35.

Чи знаєте ви?

Повітряні сили самооборони Японії є наймолодшим видом збройних сил Японії і були створені 1 липня 1954 року.

5. Військово-повітряні сили Республіки Корея (Південна Корея)

Загальна кількість літаків: 1 560


Загальна чисельність особового складу: близько 65 000 (останнє оновлення від 2016 року)


Оборонний бюджет: $40 млрд

ᐈ 10 найбільших військово-повітряних сил у світі - великі ВПС - самі великі 2024

Хоча військово-повітряні сили Південної Кореї (ВПС РК) є п’ятими за чисельністю у світі, загалом південнокорейська армія посідає лише сьоме місце серед найсильніших збройних сил у світі. Наразі Південна Корея має 1 560 літаків та оборонний бюджет у розмірі 40 мільярдів доларів.

Військово-повітряні сили Республіки Корея мають на озброєнні 24 різних типи діючих літаків, включаючи KAI KF-16 Fighting Falcon, F-35 Lightning II і Ка-27 Helix. ВПС США на авіабазі Люк в Арізоні зараз готують пілотів ВПС Республіки Корея для польотів на літаках F-35A. Перший південнокорейський пілот F-35A піднявся в повітря влітку 2018 року.

Чи знаєте ви?

Військово-повітряні сили Республіки Корея беруть свій початок ще з часів, коли Корея перебувала під владою Японії, а перша корейська льотна школа була відкрита в Каліфорнії.

4. Військово-повітряні сили Індії

Загальна кількість літаків: 2 185


Загальна чисельність особового складу: 139,576


Оборонний бюджет: $47 млрд

ᐈ 10 найбільших військово-повітряних сил у світі - великі ВПС - самі великі 2024

Військово-повітряні сили Індії (ВПС) є четвертими за величиною військово-повітряними силами у світі, а Індія – четверта найсильніша армія світу за рейтингом Global Fire Power. У порівнянні з деякими великими військово-повітряними силами, ВПС Індії є досить невеликими, налічуючи лише близько 2 185 літаків і 139 576 осіб особового складу.

Протягом останніх кількох років ВПС Індії модернізують свій авіапарк, щоб не відставати від найсучасніших військово-повітряних сил світу. Згідно з планами ВПС Індії, вони планують додати до свого флоту більше літаків Су-30 МКИ, легких бойових літаків (LCA) і середніх багатоцільових бойових літаків (MMRCA). ВПС також розглядають можливість модернізації середніх вертольотів, до яких належать Мі-8, Мі-17 і Мі-17-IV, а також транспортних літаків Ан-32.

Чи знаєте ви?

Військово-повітряні сили Індії були створені в 1932 році, коли Індія ще перебувала під британським правлінням, і спочатку були частиною Королівських військово-повітряних сил Великої Британії.

3. Військово-повітряні сили Народно-визвольної армії (Китай)

Загальна кількість літаків: 3 035


Загальна чисельність особового складу: 398,000


Оборонний бюджет: $151 млрд

ᐈ 10 найбільших військово-повітряних сил у світі - великі ВПС - самі великі 2024

Не набагато відстають від Росії військово-повітряні сили Китаю, які називаються Військово-повітряні сили Народно-визвольної армії Китаю (ВПС НВАК). Загалом, китайські військові посідають третє місце у світі, а ВПС НВАК налічують близько 3035 літаків. Хоча Китай наразі має менше літаків, ніж Росія, Китай має набагато більший оборонний бюджет і більш ніж удвічі більшу чисельність особового складу.

Крім того, військова міць Китаю за останні кілька років зростала швидше і сильніше, ніж у Росії, завдяки великому оборонному бюджету країни, який наразі становить 151 мільярд доларів. За даними ВПС США, ВПС НВАК швидко наздоганяють їх, і Китай має власну версію кількох літаків ВПС США.

Чи знаєте ви?

Радянський Союз допоміг Китаю створити власні військово-повітряні сили 11 листопада 1949 року.

2. Військово-повітряні сили Росії (Повітряно-космічні сили Російської Федерації)

Загальна кількість літаків: 3 914


Загальна чисельність особового складу: 148,000


Оборонний бюджет: $47 млрд

ᐈ 10 найбільших військово-повітряних сил у світі - великі ВПС - самі великі 2024

Хоча російські військово-повітряні сили є другими за чисельністю/силою у світі, розрив між їхньою авіацією та авіацією Сполучених Штатів є значним. Російські ВПС налічують лише близько 3 914 літаків і 148 000 чоловік особового складу. Однак Росія має досить великий оборонний бюджет – 47 мільярдів доларів, що більше, ніж у багатьох інших країн з цього списку.

У 2015 році Військово-повітряні сили Росії об’єдналися з військами повітряно-космічної оборони, утворивши Повітряно-космічні сили Російської Федерації. Крім регулярних ВПС, Повітряно-космічні сили також здійснюють космічні запуски і підтримують російську систему раннього попередження про ракетний напад, мережу управління супутниками, а також мережу спостереження та ідентифікації космічних об’єктів.

Чи знаєте ви?

Су-24 є найпоширенішим літаком ВПС Росії – це всепогодний бомбардувальник, який був розроблений наприкінці 1960-х – на початку 1970-х років.

1. Військово-повітряні сили США

Загальна кількість літаків: 13 362


Загальна кількість особового складу: 462,910


Оборонний бюджет: $647 млрд

ᐈ 10 найбільших військово-повітряних сил у світі - великі ВПС - самі великі 2024

Військово-повітряні сили США – найбільші військово-повітряні сили у світі, які налічують 13 362 літаки. З них майже 2 000 – винищувачі і майже 3 000 – літаки, спеціально призначені для нападу.

На додаток до тисяч літаків, ВПС США налічують майже півмільйона військовослужбовців та цивільних працівників, які перебувають на дійсній військовій службі на повний робочий день. З усією цією повітряною потужністю, людськими ресурсами, а також оборонним бюджетом у 647 мільярдів доларів, ВПС США (і збройні сили в цілому) є не тільки найбільшими військово-повітряними силами у світі, але й найпотужнішими.

Чи знаєте ви?

Військово-повітряні сили США та ЦРУ були створені в один день, 18 вересня 1947 року.