ᐈ 10 найбільших лісів у світі – великі ліси – самі великі 2024

Від створення чудових притулків для дикої природи до безцінного виробництва кисню – ліси покращують добробут планети Земля протягом незліченних поколінь. Вони допомагають запобігти ерозії, підтримують збалансованість популяцій тварин і водночас слугують вічним нагадуванням про те, якою прекрасною може бути наша планета.

Хоча ліси будь-якого розміру важливі для здоров’я нашої планети, іноді ми не можемо не дивуватися, наскільки великими вони можуть бути насправді. Найбільші ліси можуть займати дивовижну кількість квадратних кілометрів, будучи одними з останніх шматочків справжньої дикої природи, що залишилися в нашому сучасному світі. Давайте подивимось на 10 найбільших лісів світу і дізнаємось, що робить кожен з них унікальним.

10. Лісовий заповідник Сінхараджа

Розмір: 88 квадратних кілометрів


Тип лісу: Тропічний низькогірний дощовий ліс


Розташування: Шрі-Ланка


Видатна дика природа: Чубатий дронго та зелена гадюка

ᐈ 10 найбільших лісів у світі - великі ліси - самі великі 2024

Ліс Сінхараджа в Шрі-Ланці – це остання життєздатна ділянка тропічних лісів, що залишилася в країні. Цей багатий лісовий масив є домівкою для багатьох видів ендемічних диких тварин, тут мешкає понад 50% ендемічних метеликів і ссавців Шрі-Ланки. Назва лісового заповідника означає “Королівство Лева”, а лісова екосистема високо цінується місцевими жителями за її біорізноманіття та важливість для природного балансу острова. Лісовий заповідник Сінхараджа був внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в 1988 році на знак визнання його живої спадщини та цінних, багатих екосистем.

Чи знаєте ви?

У лісі Сінхараджа мешкає понад 154 різних види птахів, які, як відомо, подорожують разом у “змішаних зграях” або “пташиних хвилях”.

9. Хмарний ліс Міндо-Намбілло

Розмір: 186 квадратних кілометрів


Тип лісу: Хмарний ліс


Розташування Південна Америка


Видатна дика природа: Кетцали та василіски

Цей розлогий красивий ліс прикрашає Еквадор як важливий екологічний об’єкт і туристична принада. Топографічна різноманітність форм річок і високо піднятих вершин забезпечує широке розмаїття як флори, так і фауни. Територія лісу Міндо була домівкою народу юмбо-нігуа, який оселився тут ще до інків. Сьогодні цей прекрасний екологічний скарб є приватним заповідником, який прагне захистити численні види, що тут мешкають. Понад 450 різних видів птахів знаходять притулок у Хмарному лісі, а також велика кількість різноманітних орхідей.

Чи знаєте ви?

Ферма метеликів, відома як Маріпосаріо, або Маріпосас де Міндо, надає відвідувачам можливість побачити і дізнатися про різні види метеликів, що мешкають у цій місцевості.

8. Національний парк Кінабалу

Розмір: 753 квадратних кілометрів


Тип лісу: Гірський тропічний ліс


Розташування: Азія


Видатна дика природа: Хоботні мавпи та жуки-носороги

ᐈ 10 найбільших лісів у світі - великі ліси - самі великі 2024

Національний парк Кінабалу, де знаходиться гора Кінабалу, найвища гірська вершина хребта Крокер на Борнео і найвища в Малайзії, також є першим в Малайзії об’єктом Всесвітньої спадщини. Цей дивовижний ліс також є середовищем існування найбільшої у світі гледичії, а також понад 5 000 інших видів судинних рослин і 1 000 різних видів орхідей. Таке вражаюче розмаїття рослин принесло Національному парку Кінабалу звання Центру рослинного різноманіття в Південно-Східній Азії.

Чи знаєте ви?

У тропічних лісах Кінабалу ростуть два різновиди паразитичної квітки раффлезії. Ця унікальна рослина виробляє смердючі квіти, які пахнуть гнилим м’ясом, щоб привабити падальницьких мух, які її запилюють.

7. Ліс Дейнтрі

Площа: 1199 квадратних кілометрів


Тип лісу: Вологі тропічні ліси


Розташування Австралія


Видатна дика природа: Морські крокодили та південні казуари

ᐈ 10 найбільших лісів у світі - великі ліси - самі великі 2024

Як найстаріший тропічний ліс у світі, Дейнтрі Форест користується повагою, яку австралійські місцеві жителі з радістю надають у вигляді неінвазивного туризму. Завдяки особливій турботі про благополуччя і збереження цього древнього тропічного лісу, відвідувачі можуть оцінити це природне диво без використання штучних споруд, які часто втручаються в ландшафт туристичних зон. Зусилля, спрямовані на збереження цього лісу, принесли свої плоди, оскільки зараз він може похвалитися найбільшим розмаїттям рослин і тварин серед усіх тропічних лісів світу.

Чи знаєте ви?

Цей неймовірний тропічний ліс настільки вражаючий і потойбічний у своїй красі, що послужив натхненням для фільму “Аватар”.

6. Тропічний ліс Сішуанбанна

Розмір: 2400 квадратних кілометрів


Тип лісу: Тропічний дощовий ліс


Розташування: Азія


Видатна дика природа: Азійські слони, індокитайські тигри та зелені павичі

ᐈ 10 найбільших лісів у світі - великі ліси - самі великі 2024

Тропічний ліс Сішуанбанна, що налічує 13 000 видів тропічних рослин, у тому числі 58 зникаючих видів, які перебувають під охороною держави, слугує живим музеєм вражаючої флори і фауни. Цей ліс також є платформою для Китайської мережі дослідження екосистем для вивчення різних форм життя, що складають різні екосистеми цієї місцевості. Зусилля з охорони природи також включають такі установи, як розплідники мавп і павичів, а також навчальні центри. Різноманітні сади також дозволяють відвідувачам дізнатися про місцеві рослини та види, що знаходяться під загрозою зникнення. В одному з унікальних садів навіть є дерева, посаджені різними знаменитостями!

Чи знаєте ви?

У тропічному лісі Сішуанбанна збереглося кілька примітивних сіл, які співіснують з природною дикою природою і допомагають заохочувати вдячність і повагу до приголомшливого ландшафту.

5. Сундарбани

Розмір: 1000 квадратних кілометрів


Тип лісу: Галофітний мангровий тропічний ліс


Розташування Азія та Індія


Видатні дикі тварини: Бенгальський тигр і водяна ящірка

Розташований у прибережних районах Бенгальської затоки в дельті річок Падма, Мегхна і Брахмапутра, масивний ліс Сундарбанс був визнаний пріоритетною природоохоронною зоною завдяки своєму безцінному біорізноманіттю. Сундарбанс постійно змінюється внаслідок ерозії, прибережних вітрів і відкладень мулу та осаду, що утворюються в дельті річок, які зливаються. Ерозія посилилася внаслідок вирубки лісів, яка вбиває важливі корені дерев, що утримують прибережні піски на місці. Ліс чутливий до змін клімату і втручання людини, і є притулком для ряду видів, що перебувають під загрозою зникнення, таких як бенгальський тигр, естуарний крокодил та індійський пітон.

Чи знаєте ви?

Хоча ліс Сундарбан відомий насамперед своїми величезними мангровими заростями, він також є домом для багатих джунглів, які простягаються вглиб острова від узбережжя.

4. Тонгасс

Розмір: 68059 квадратних кілометрів


Тип лісу: Помірно вологий тропічний ліс


Розташування: Північна Америка


Видатна дика природа: Косатки, вовки та бобри

ᐈ 10 найбільших лісів у світі - великі ліси - самі великі 2024

Вкриваючи більшу частину південно-східної Аляски, Тонгасс є найбільшим національним лісом Америки і справжнім дивом для споглядання. На жаль, на розмір і стан лісу негативно вплинули лісозаготівля та вирубка лісів. В останні роки багато величних дерев лісу було заготовлено для переробки на споживчі товари. Будівництво доріг стало ще одним джерелом суперечок поряд з лісозаготівлею: одні люди сприймають їх як спосіб з’єднати села та ресурси, а інші висловлюють занепокоєння втручанням у природний ландшафт.

Чи знаєте ви?

Багато хто здивується, дізнавшись, що цей прекрасний тропічний ліс існує поряд з тундрою, якою більше відома Аляска. Незважаючи на втручання людини, Тонгасс може похвалитися одними з найбільш недоторканих ділянок помірних тропічних лісів у світі.

3. Валдівійський помірний тропічний ліс

Площа: 248120 квадратних кілометрів


Тип лісу: Помірно вологий тропічний ліс


Розташування Південна Америка


Видатна дика природа: Південний пуду, кодкод і дикі кабани

ᐈ 10 найбільших лісів у світі - великі ліси - самі великі 2024

Цей чудовий помірний тропічний ліс – єдиний у Південній Америці, який також містить льодовики. Андські гори лежать в межах Вальдівійського помірного тропічного лісу, і їх висоти представляють абсолютно новий рівень біорізноманіття. Вище певної висоти рослинність тропічних лісів поступово змінюється високогірною рослинністю Анд, яка більш пристосована до холодних температур гірських вершин. Рослинність цього помірного тропічного лісу включає вічнозелені дерева та ендемічне Мавпяче дерево-головоломку, а також підстилкову рослинність, таку як бамбуки та масивні папороті.

Чи знаєте ви?

Вальдівійський помірний тропічний ліс є домівкою для багатьох дивовижних істот, таких як найменший у світі кіт Кодкод і найменший у світі олень Південний Пуду.

2. Тропічні ліси Конго

Розмір: 202664 квадратних кілометрів


Тип лісу: Тропічні дощові ліси


Розташування: Африка


Видатна дика природа: Леопарди, окапі та бегемоти

Тропічні ліси Конго, що налічують 6 000 різних видів дерев і 10 000 різновидів тварин, високо цінуються як осередок біорізноманіття. Різні види диких тварин відіграють невід’ємну роль у розвитку лісового ландшафту, контролюючи типи рослинності, які домінують на різних ділянках. У місцях, де великі рослиноїдні тварини, такі як слони та горили, часто проріджують коротке листя, поїдаючи його, вищі дерева можуть виростати до величезної висоти.

Чи знаєте ви?

Як це часто буває, головною загрозою для тропічних лісів Конго є людина. Коктейль з місцевого насильства, торгівлі вугіллям і деревиною, надмірного полювання та видобутку корисних копалин загрожує лісу, хоча боротьба за його збереження триває.

1. Тропічні ліси Амазонки

Площа: 5956973 квадратних кілометрів


Тип лісу: Широколисті вологі тропічні ліси


Розташування Південна Америка


Видатна дика природа: Ягуари і тапіри

Амазонські дощові ліси – найбільший ліс у світі. Крім того, що Амазонія відома своїми розмірами, вона також визнана одним з найважливіших лісів у глобальному кліматі Землі. Цей вражаючий вологий широколистяний ліс вкриває переважну частину басейну Амазонки і є домівкою для вражаючого розмаїття рослинного і тваринного світу. Видатні види дикої природи включають капібару, найбільшого гризуна у світі, та амазонського дельфіна, що перебуває під загрозою зникнення.

Чи знаєте ви?

Тропічні ліси Амазонки мають несподіваний зв’язок з пустелею Сахара в Африці. Потужні вітри піднімають пил із Сахари, переносять його через Атлантичний океан і осідають в Амазонії. Ці пилові відкладення забезпечують місцеву флору важливими мінералами і допомагають джунглям процвітати.