ᐈ 10 найбільших гребель у світі – великі греблі та дамби – самі великі 2024

Дамби є одними з найвеличніших рукотворних споруд у світі та одними з найбільших. Дамби також є одними з найбільш важливих споруд для людей, оскільки вони забезпечують зрошення, електроенергію та допомагають контролювати розливи річок, на яких вони побудовані. Для цього списку ми вирішили розташувати дамби за об’ємом їхніх водосховищ, оскільки ця інформація є найточнішою і найдоступнішою з усіх розмірів дамб.

10. Гребля Гардінер

Розташування: Саскачеван, Канада


Об’єм водосховища: 9,4 км³


Висота споруди: 64 метри


Довжина споруди: 5 000 метрів


Тип греблі: Насипні

ᐈ 10 найбільших гребель у світі - великі греблі та дамби - самі великі 2024

Дамба Гардінер – найбільша насипна дамба в Канаді і одна з найбільших насипних дамб у світі. Дамба розташована на південь від Саскатуна на річці Південний Саскачеван. Дамба Гардінер була завершена в 1967 році і створила озеро Діфенбейкер, водосховище дамби. Об’єм озера Діфенбейкер становить 9,4 кубічних кілометрів.

Основне призначення дамби Гардінер – ефективно використовувати води річки Південний Саскачеван для зрошення, рекреації, міського водопостачання та виробництва електроенергії. Дамба Гардінера зараз забезпечує зрошення близько 40 468,564 га землі, що дозволило вирощувати в регіоні нові культури, включаючи квасолю пінто, горох і боби фава.

Чи знаєте ви?

Дамба Гардінер була названа на честь Джеймса Г. Гардінера, колишнього прем’єр-міністра Саскачевану, а озеро Діфенбейкер – на честь колишнього прем’єр-міністра Канади Джона Г. Діфенбейкера, який був ініціатором планів будівництва дамби.

9. Нурекська гребля

Розташування: Таджикистан


Об’єм водосховища: 10,5 км³


Висота споруди: 300 метрів


Довжина споруди: 700 метрів


Тип греблі: Насипна (земляна)

ᐈ 10 найбільших гребель у світі - великі греблі та дамби - самі великі 2024

Хоча Нурекська гребля не така велика, як інші греблі в цьому списку, вона є найвищою греблею у світі з висотою 300 метрів. Нурекська гребля розташована через річку Вахш, яка є найбільшою річкою в Таджикистані.

Нурекська гребля є однією з п’яти гідроелектростанцій на річці Вахш. З п’яти гідроелектростанцій Нурекська гребля виробляє найбільше електроенергії, близько 3 000 МВт – це становить близько 75% потреб Таджикистану в електроенергії.

Чи знаєте ви?

Нурекська гребля використовується для зрошення 1 600 000 акрів (650 000 га) сільськогосподарських угідь у Таджикистані.

8. Дамба Тарбела

Розташування: Хайбер-Пахтунхва, Пакистан


Об’єм водосховища: 14,3 км³


Висота споруди: 143 метри


Довжина споруди: 2 743,2 метри


Тип дамби: Насипна (земляна)

ᐈ 10 найбільших гребель у світі - великі греблі та дамби - самі великі 2024

Дамба Тарбела, що розташована в Пакистані, є найбільшою насипною дамбою у світі. Дамба створила водосховище Тарбела, яке наразі має ємність 14,3 кубічних кілометрів. Дамба Тарбела була побудована через річку Інд.

До того, як дамба була побудована наприкінці 1960-х – наприкінці 1970-х років, течія річки Інд була непередбачуваною. Це призводило до нерівномірного врожаю в Пакистані, особливо під час основного вегетаційного періоду в країні.

Чи знаєте ви?

Дамба Тарбела наразі перебуває на стадії п’ятого розширення, що збільшить потужність виробництва електроенергії на 1410 МВт.

7. Дамба Форт Пек

Де знаходиться: Монтана, США


Об’єм водосховища: 22,774 км³


Висота споруди: 76 метрів


Довжина споруди: 6 409 метрів


Тип греблі: гідравлічна земляна насипна

ᐈ 10 найбільших гребель у світі - великі греблі та дамби - самі великі 2024

Дамба Форт Пек – ще одна велика гребля, розташована вздовж річки Міссурі в США. Дамба Форт Пек експлуатується з 1940 року і виробляє в середньому 2,6 мільйона мегават-годин електроенергії на рік. Озеро Форт Пек, водосховище, створене греблею, є п’ятим за величиною штучним озером у Сполучених Штатах.

Дамба Форт Пек забезпечує вкрай необхідною водою штат Монтана, який зазнавав сильних посух до завершення будівництва дамби у 1940 році. Дамба Форт-Пек також полегшила судноплавство на річці Міссурі, і вона була фактично першою дамбою, збудованою у верхній частині басейну річки Міссурі.

Чи знаєте ви?

Дамба Форт-Пек була збудована на замовлення президента Франкліна Д. Рузвельта під час Великої депресії. Будівництво дамби Форт Пек забезпечило роботою понад 50 000 людей.

6. Дамба Оахе

Розташування: Південна Дакота, США


Об’єм водосховища: 28,539 км³


Висота споруди: 75 метрів


Довжина споруди: 1 100 метрів


Тип греблі: Насипна (насип з укочуваної землі та сланцеві берми)

ᐈ 10 найбільших гребель у світі - великі греблі та дамби - самі великі 2024

Дамба Оахе була побудована інженерним корпусом армії США наприкінці 1940-х – наприкінці 1950-х років. Дамба Оахе утворює озеро Оахе, яке є четвертим за величиною водосховищем у Сполучених Штатах. Озеро Оахе має ємність 29 кубічних кілометрів.

Гребля Оахе виробляє більшу частину електроенергії для північної та центральної частини Сполучених Штатів. Гребля та озеро були названі на честь індіанського слова Oahe, що означає “основа” або “місце, на якому можна стояти”.

Чи знаєте ви?

Дамба Оахе виробляє достатньо електроенергії, щоб забезпечити електроенергією понад 259 000 будинків щороку.

5. Гарнізонна дамба

Де знаходиться: Північна Дакота, США


Об’єм водосховища: 29,383 км³


Висота споруди: 64 метри


Довжина споруди: 3 444 метри


Тип греблі: Насипна (з укочуваною земляною подушкою)

ᐈ 10 найбільших гребель у світі - великі греблі та дамби - самі великі 2024

Гарнізонна дамба – ще одна велика дамба в США, розташована на річці Міссурі. Водосховище, утворене Гарнізонною дамбою, називається озеро Сакакавеа і має об’єм 29 кубічних кілометрів. Озеро Сакавеа є третім за величиною водосховищем у Сполучених Штатах.

Дамба Гаррісона є п’ятою за величиною земляною дамбою у світі і має висоту 64 метри і довжину 3 444 метри.

Чи знаєте ви?

Хоча Гарнізонна дамба є важливим джерелом електроенергії та зрошення для прилеглих територій, будівництво дамби призвело до переселення корінних американців і затоплення їхніх сільськогосподарських угідь.

4. Дамба “Три ущелини”

Розташування: Район Ілін, Ічан, провінція Хубей, Китай


Об’єм водосховища: 39,3 км³


Висота споруди: 181 метр


Довжина споруди: 2 335 метрів


Тип греблі: Гравітаційна

ᐈ 10 найбільших гребель у світі - великі греблі та дамби - самі великі 2024

Загалом, гребля “Три ущелини” в Китаї вважається найбільшою греблею у світі. Гребля “Три ущелини” є найбільшою гідроелектростанцією у світі і має встановлену потужність 22 500 МВт.

Незважаючи на те, що гребля “Три ущелини” може вражати як розмірами, так і потужністю, вона вважається однією з найбільших екологічних катастроф у світі. Будівництво дамби “Три ущелини” призвело до переміщення понад 1,2 мільйона людей; спричинило затоплення прилеглих міст і містечок; забруднило прилеглу воду і землю, загрожуючи місцевим рослинам і тваринам; а також підвищило сейсмічну активність у регіоні.

Чи знаєте ви?

Дамба “Три ущелини” перемістила стільки води, що сповільнила обертання Землі.

3. Дамба Ататюрка

Де знаходиться: Шанлиурфа-Адияман, Туреччина


Об’єм водосховища: 48,7 км³


Висота споруди: 169 метрів


Довжина споруди: 1 819 метрів


Тип греблі: Насипна

ᐈ 10 найбільших гребель у світі - великі греблі та дамби - самі великі 2024

Дамба Ататюрка розташована на річці Євфрат на південному сході Туреччини. Дамба Ататюрка є найбільшою з 22 гребель і 19 гідроелектростанцій, розташованих уздовж річок Євфрат і Тигр. Водосховище греблі має об’єм 48,7 кубічних кілометрів. Сама гребля Ататюрка досить велика: її висота становить 169 метрів, а довжина – 1 819 метрів.

Дамба Ататюрка є частиною проекту “Південно-Східна Анатолія”, який являє собою мережу гребель, гідроелектростанцій та зрошувальних каналів, побудованих у басейнах Євфрату, Тигру та Верхньої Месопотамії. Очікується, що проект GAP буде завершений у 2020 році і забезпечить водою близько 1,8 мільйона гектарів землі, а також генеруватиме близько 7 476 МВт електроенергії.

Чи знаєте ви?

Дамба Ататюрка спочатку називалася Карабабською дамбою, але її назву було змінено на честь засновника Турецької Республіки Мустафи Кемаля Ататюрка.

2. Асуанська висока гребля

Місцезнаходження: Асуан, Єгипет


Об’єм водосховища: 132 км³


Висота споруди: 111 метрів


Довжина споруди: 3 830 метрів


Тип греблі: Насипна

ᐈ 10 найбільших гребель у світі - великі греблі та дамби - самі великі 2024

Асуанська висока гребля розташована поблизу Асуана, Єгипет, недалеко від кордону з Суданом. Асуанська гребля перетинає річку Ніл, а її водосховище називається озеро Насер, яке є одним з найбільших рукотворних озер у світі. Озеро Насер має об’єм 132 км³, а його вода використовується для зрошення прилеглих земель як в Єгипті, так і в Судані.

Будівництво Асуанської висотної греблі було завершено в 1970 році, і з того часу вона допомагає контролювати щорічні розливи річки Ніл. Крім того, Асуанська висотна гребля забезпечує близько половини енергопостачання Єгипту.

Чи знаєте ви?

Коли будували Асуанську греблю, довелося перенести стародавній храмовий комплекс Абу-Сімбел, збудований у 13 столітті до нашої ери.

1. Гребля Гурі

Де знаходиться: Каньйон Некуїма, Болівар, Венесуела


Об’єм водосховища: 135 км³


Висота споруди: 162 метри


Довжина споруди: 7 426 метрів


Тип греблі: Гравітаційна/насипна

ᐈ 10 найбільших гребель у світі - великі греблі та дамби - самі великі 2024

Гребля Гурі в Боліварі, Венесуела, є найбільшою греблею у світі за об’ємом водосховища. Водосховище греблі може вмістити до 135 кубічних кілометрів води. Дамба Гурі також є однією з найвищих дамб у світі з висотою 162 метри.

Крім того, що вона стримує річку Кароні, дамба Гурі також є гідроелектростанцією і другою за величиною у світі за встановленою потужністю, яка становить 10 235 МВт. Гребля Гурі забезпечує близько 73% енергетичних потреб Венесуели.

Чи знаєте ви?

Дамба Гурі забезпечує близько 12 900 ГВт/год енергії для всієї Венесуели.